Porselen Makyaj Nedir?

23.09.2019 / Moda / Magazin / Eğlence

Son yıllarda popülerliği gittikçe artan porselen makyaj ile tüm dikkatleri size çekecek pırıl pırıl parlayan bir cilde sahip olabilirsiniz.

Porselen Makyaj Nedir?

Her kadın cildinin kusursuzca parlamasını ister. Özellikle nişan, düğün ya da balo gibi özel günlerde kadınların ciltlerine gösterdikleri önem oldukça fazladır.

Porselen makyaj, cildinde akne ya da sivilce izi gibi lekeleri olan kadınların tercih ettiği bir yöntemdir. Genellikle gelin makyajlarında tercih edilir. Ünlüleri doğal hayatlarından farklı olarak kırmızı halıda çok güzel gösteren de porselen makyajdır.

porselen makyaj nedir

Porselen Makyaj Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Porselen makyaj öncesinde cilde mutlaka peeling uygulanmalıdır.
  • Normal cilt makyajına göre daha fazla uzmanlık gerektirdiği için güzellik uzmanları tarafından yapılmalıdır.
  • Genellikle ağır ve yoğun olduğu için gündüz yapılması önerilmez.
  • Cildinizde açık yara ya da iltihaplı sivilceler varsa porselen makyajdan kaçınılmalıdır.

porselen makyaj nedir

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır?

Her zaman yaptığınız normal makyajlarda da olduğu gibi cildinize en uygun temizleyiciyi seçmelisiniz. Ardından cildinizi güzelce temizlemeyi unutmayın. Temizlik işlemi bittikten sonra ikinci aşamaya geçebilirsiniz.

İkinci aşamaya başlamak için cildinizi nemlendirmeniz gerekiyor. Kullandığınız ve memnun kaldığınız bir nemlendirici var ise makyaj öncesi cildinize uygulayınız. Nemlenen cilde fondöten uygulaması yaparak makyaja başlayabilirsiniz. (Göz altınızda morluk var ise yüksek kapatıcı kullanarak morlukları gizleyebilirsiniz.)

porselen makyajı nedir

Fondöten uygulamasının hemen ardından pudralama işlemine geçebilirsiniz. Porselen makyajı yapıyorsanız mutlaka mat ve ışıltısız bir pudra tercih etmelisiniz. Kullandığınız pudrayı kulaklara, boyun ve dekolte bölgelerinize de uygulayınız.

porselen makyaj nedir

Pudralama işleminden sonra sıra gözlere geliyor. Öncelikle göz farı kullanmalısınız. Bu sayede göz farı bazı uygulanan göz kapaklarına sürülen farlar daha uzun süre kalıcı olacaktır. Kirpikleriniz için doğal görünümlü kirpik kullanmanızda fayda var. Rimel ile de siyaha boyanan doğal kirpikler, porselen makyajın vazgeçilmezleri arasındadır.

porselen makyajı nedir

Porselen makyaj da dikkat çekilmesi istenen bölge dudak ve gözlerdir. Bu sebepten dolayı doğal tonlarda allık rengi seçilmelidir. Ruj renginiz ise göz makyajınıza göre seçilmelidir. Gözler ne kadar koyu ise dudaklar o kadar açık olmalıdır. Ya da tam tersi bir seçim yapabilirsiniz. Genellikle gözler açık renk ve dudaklar koyu renk tercih ediliyor.

Sabitleyici makyaj spreyi sıkarak porselen makyajınızı bitirebilirsiniz.