Predator 5 'Prey' İncelemesi

09.08.2022 / Sinema / Eğlence

Jim Thomas ve John Thomas’ın Predator serisinin 5. versiyonu olan ‘Prey’ filminin yönetmenliğini Dan Trachtenberg yaptı.

Predator 5 'Prey' İncelemesi

Prey, Jim Thomas ve John Thomas'ın Predator serisine dayanan, Dan Trachtenberg tarafından yönetilen ve Patrick Aison tarafından yazılan, 2022 Amerikan bilim kurgu-korku-aksiyon filmidir.

Serinin beşinci bölümü ve ilk dört filmin devamı niteliğinde çekilen Prey’in başrollerinde Amber Midthunder, Dakota Beavers, Michelle Thrush, Stormee Kipp, Julian Black Antelope ve Dane DiLiegro yer alıyor.

prey film incelemesi

Hikâye, kabilesini spor için insanları avlayan, vahşi doğaya ve kürk tüccarlarına karşı halkını güvende tutmak için savaşan son derece gelişmiş bir uzaylı avcıdan koruyan yetenekli bir Komançi savaşçısı Naru'nun etrafında dönüyor.

Prey, 21 Temmuz 2022'de San Diego Comic-Con'da gösterime girdi ve 20th Century Studios tarafından 5 Ağustos 2022'de Amerika Birleşik Devletleri'nde orijinal bir Hulu filmi olarak yayınlandı.

Performans, görsel efektler, yönetmenlik, senaryo, sinematografi olarak eleştirmenler, Prey filmini, Predator serisinin en iyisi olarak nitelendiriyor.

prey film incelemesi

Filmin Konusu

1719'da Great Plains'de şifacı olarak eğitilmiş genç bir Komançi kadın olan Naru, kardeşi Taabe gibi büyük bir avcı olmayı hayal eder. Köpeği Sarii ile geyiği takip ederken gökyüzünde Thunderbird'e benzettiği bir anormalliğe tanık olur. Bunu kendini kanıtlamak için bir işaret olarak alır. Taabe, kabilenin avcılarından birine saldıran bir puma için arama ekibine onu getirmeyi kabul eder, ancak yalnızca avcıyı canlı bulurlarsa tıbbi tedavi sağlayabilmesi için. Yaralı avcıyı alırlar ve ayrılırlar, ancak Taabe pumayı bulmak için geride kalır.

Olağandışı izler ve derisi titizlikle yüzülmüş bir çıngıraklı yılan bulan Naru, Paake ile geri döner ve Taabe'yi bulur. Birlikte puma için bir tuzak kurarlar ama puma Paake'i öldürür. Naru kediyi yaralar ama uzaktaki bir ışık patlamasıyla dikkati dağıldıktan sonra düşer ve kafasına vurur. Taabe onu evine taşır ve zayıflamış pumayı öldürmek için geri döner. Puma’yı öldürüp eve dönen Taabe’ye Savaş Şefi unvanı verilir. Daha büyük bir tehdide ikna olan Naru, Sarii ile birlikte yola çıkar. Derileri yüzülmüş bir bizon sürüsüne rastlarlar ve daha sonra bir boz ayının saldırısına uğrarlar. Ayı Predator tarafından öldürülür ve Naru'ya onu bulmak için gönderilen bir grup Comanche ile karşılaşmadan önce kaçması için zaman verir. Yaratık pusuya düşer ve onları savaşta öldürür. Naru bir ayı kapanına yakalanınca, artık bir tehdit olmadığı için Predator Naru’ya saldırmadan ayrılır.

prey film incelemesi

Bizonu öldürmekten ve derisini yüzmekten sorumlu olan Fransız gezginler, Naru'yu bulup onu kafese tıkıyorlar. Tercümanları Raphael Adolini, Naru'ya Predator hakkında sorular sorar. Konuşmayı reddettiğinde, baş gezgin Taabe'nin tutsak olduğunu ortaya çıkarır ve iki kardeşi Predator için bağlı yem olarak kullanmadan önce ona bıçakla işkence eder. Yaratık, Taabe ve Naru’nun yem olarak kullanıldığı alana geldiğinde tüm Fransızları öldürür. Naru, Sarii'yi kamptan kurtarır ve ona tıbbi tedavi karşılığında çakmaklı tabancasını nasıl kullanacağını öğreten ölmek üzere olan Raphael'e rastlar. Naru ona kanamayı durdurmak için vücut ısısını azaltan şifalı otlar verir. Predator geldiğinde, Raphael ölü taklidi yapar ve Naru yaratığın onu göremediğini anlar. Predator yaralı bacağına basıp çığlık atmasına neden olduktan sonra Raphael öldürülür.

prey film incelemesi

Taabe, Naru'yu kurtarmak için at sırtında gelir. Yaratığı zayıflatırlar, ancak Taabe'yi sırtından bıçakladıktan sonra öldürür. Naru kaçar ve hayatta kalan lider yolcuyu bulur. Onu bayıltır, bacaklarından birini koparır ve vücut ısısını gizlemek için otları yemeden önce ona boş bir silah verir. Yaratığı onu öldürmesi için tuzağa düşürür. Predator'u pusuya düşürmek için Adolini'nin tabancasını kullanır ve lazer hedefleme maskesini düşürür. Onu çalar ve ormana kaçar.

prey film incelemesi

Naru, kendi silahını ona karşı çevirmek için yaratığın maskesini kullanmadan önce Predator'u çamurla dolu bir bataklık çukuruna çeker. Yaratık, aldığı son darbe ve yaralarından ölür. Naru kafasını koparır ve yüzünü parlak yeşil kanla boyar. Kafayı ve çakmaklı tabancayı kabilesine geri getirir. Naru Savaş Şefi olurken kabile onun zaferini onurlandırır.