Psikolog Robert Rosenthal'in Zekâ Testi

22.06.2022 / Genel

Psikolog Robert Rosenthal bir sınıfa zekâ testi yaparak başarılı öğrencileri seçer. Fakat asıl testi kimse bilmeden öğretmenlere yapmıştır.

Psikolog Robert Rosenthal'in Zekâ Testi

Psikolog Robert Rosenthal, sınıf içerisinde yaptığı test sonuçlarına hiç bakmaz. Öğrencileri rastgele seçer. Oluşturduğu listeyi de öğretmenlerle paylaşır. Listeyi verirken de öğrencilerin ileride çok başarılı olacağını ileri sürer.

Sene sonuna gelince çok şaşırtan bir olay ile karşılaşır. Senenin en başarılı öğrencileri listesinde zekâ testinde başarı gösterenler değil, kendisinin rastgele seçtiği öğrencilerin ismi vardır.

#AdenseReklamKodu

Psikolog Robert Rosenthal ise sene boyunca öğretmenleri gözlemlemiş ve bazı notlar almıştır. Rosenthal’e göre öğretmenler başarılı olacağı düşünülen öğrencilere daha fazla ilgi göstermiş, yaşadıkları her başarısızlıkta sabrederek kapsamlı geri bildirimler yapmıştır.

Buradan da su sonuç ortaya çıkıyor. Testlere göre hareket etmek yerine öğrencilere eşit davranılsa, her öğrenci başarılı olabilir. İyi bir öğretmen, bir öğrencinin en büyük şansı olabilir.

Not: Kapak görseli temsilidir. Görseldeki kadın Psikolog Robert Rosenthal değildir.