Regl Döneminde Sürgün Edilen Kadınlar

10.11.2020 / Genel / Seyahat

Nepal’in gelişmemiş bölgelerinden birisi olan ve bereketli topraklara sahip Jumla’da kadınlar regl oldukları için ahırlara sürgün ediliyor.

Regl Döneminde Sürgün Edilen Kadınlar

Muhteşem manzaraya sahip olsa da fakir halkı ile ünlenen Jumla, Nepal’in en az gelişen ülkelerinden bir tanesidir. Jumla’da halk tarım ile geçiniyor. En çok üretilen ürün ise dünya genelinde tüketilen meşhur kırmızı pirincidir. Ayrıca elma yetiştiriciliği de ciddi oranda yapılmaktadır.

regl döneminde sürgün edilen kadınlar

Jumla halkının %98.6’sı Nepal dilini konuşurken %1.4’ü Tamang dilini konuşuyor. Kültürlerini yüzyıllardır koruyan Jumlalılar, teknolojiden de uzak duruyorlar.

Jumla halkının bir geleneği var ki uyan herkesi şok ediyor. Keşke bu geleneği yaşatmasalar, devam ettirmeseler dedirtiyor. Eğer Jumla’da yaşayan bir kadınsanız ve regl döneminiz başladıysa hayvanlardan bile değersiz oluyorsunuz. Yanlış duymadınız. Bu geleneğe  “Chhaupadi” diyorlar.

Chhaupadi Geleneği

Chhaupadi, bir Hinduizm geleneğidir. Kadınların regl dönemlerinde dokunulmaz olduklarına inanılır. Kadınlara kirli gözüyle bakılır. Regl döneminde kadınlar ailelerinden bile uzaklaştırılıyorlar. Kadınlar regl dönemlerinde kulübelere sürgün ediliyor. Kadınların regl dönemlerini geçirdikleri kulübelere ise “chhau goth” deniliyor. Kadınlar bu kulübelerde yaşarken sağlıklı ya da besleyici yiyecekler de tüketemiyor. Üstelik regl dönemlerinde herhangi bir erkeğe dokunmaları da yasaklanmış durumda.

kulübelere gönderilen kadınlar

Bu kulübeler oldukça kirli durumdalar. Bazı kulübeler hayvanların bile kalamayacağı kadar kirlenmiş durumda. Bu kadar kirin için 5-7 gün geçiren kadınların bir kısmı başka hastalıklara yakalanıyor ve hatta ölüyor.

Regl dönemindeki kadınların su kuyularına bile yaklaşmalarına izin verilmiyor. İnanışlarına göre regl olan kadın suya dokunursa o kuyu kururmuş. Hatta hangi hayvandan süt içerse o hayvanın sütünün kuruyacağına, eve girerse o evden birisinin hastalanacağına ve meyve ağacına dokunursa ağacın kuruyacağına inanılırmış.

sürgün edilen kadınlar nepal jumla

9 Ağustos 2017 yılında Nepal Meclisi tarafından çıkartılan yasa, 2018 yılında yürürlüğe girdi. Bu geleneği suç olarak kabul etseler de birçok bölgede hala yasa uygulanmıyor.