Rusya İnternet Bağlantısını Kesti

24.12.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

Rusya hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre, ülkeyi diğer ülkelere bağlayan küresel internet ağıyla olan bağlantı kesildi.

Rusya İnternet Bağlantısını Kesti

Rusya, siber saldırılara karşı alınacak önlemler için ülkenin küresel internet ağıyla bağlantısını kestiği testleri başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu. Birkaç gün süren testler Rus Devlet Kurumları’nı, yerel internet servis sağlayıcılarını ve Rus İnternet Şirketleri’ni kapsıyordu.

rusya interneti kesti

Bu adımların amacı ise Rusya içerisinde çalışması için geliştirilen ulusal internet altyapısı RuNet’in DNS Sistemi'ne ve harici internete erişimi olmadan çalışıp çalışmayacağının anlaşılmasıydı.

Rusya, testlerin tam olarak nasıl gerçekleştirildiği hakkında herhangi bir teknik ayrıntı açıklamadı. Yalnızca yabancı ülkelerden gelen siber saldırıları simüle eden bir senaryo da dâhil olmak üzere çeşitli bağlantı kesme senaryolarının test edildiği belirtildi. Hükümet, yapılan basın toplantısında denemenin başarılı sayıldığını açıkladı.

Dijital Kalkınma, Haberleşme ve Kitle İletişim Bakanlığı başkan yardımcısı Alexei Sokolov deneylerin başarısına değinerek şu cümleyi kurdu:

“Genel olarak, hem yetkililerin hem de telekom operatörlerinin olası risklere ve tehditlere etkin bir şekilde yanıt vermeye, internetin ve Rusya'daki birleşik telekomünikasyon ağının işleyişini sağlamaya hazır oldukları ortaya çıktı.