Rüya Gibi Büyük Gravür Baskılar

20.03.2023 / Kültür / Sanat / Genel

Baskıresmin en eski biçimlerinden olan ve birçok ülkede kullanılan gravür, Van Gogh ve Monet gibi ressamların sanatını dahi etkilemiştir.

Rüya Gibi Büyük Gravür Baskılar

Römorkör Matbaası, zarif detaylı tahta baskılar üreterek gravür sanatının dokunsal güzelliğini sürdürüyor. Sanatçı Valerie Leuth tarafından kurulan Pittsburgh merkezli stüdyo, rüya gibi anlatılarla dolu karmaşık tasarımlar üretiyor.

2016 yılından yoğun manzaralardan botanik tasarımlara ve hatta mimariye kadar benzersiz ve çarpıcı estetikleriyle gravür baskı üreten matbaanın kurucularından Leuth, sanatı için hayatın birçok farklı yönünden ilham aldığını söylüyor ve ekliyor:

Bazen ilham bir esintiden, bir manzaradan, bir çiçekten, bilimsel bir farkındalıktan gelir. Bazen bir rüyadır, bir hikâyedir, bir şarkıdır, bir ritimdir, bir kalıptır. Çoğu zaman gökyüzüdür. Karşılaştığım her şeyde bağlam, neşe, anlam ve uygulama arıyorum. Baskılarımı oluştururken geliştirdiğim görsel dil, deneyimlemekten çıkardığım duyguları birleştirmeye ve paylaşmaya hizmet ediyor.

Ahşap bloklar oluşturmak, zaman alıcı ve titiz bir süreç. Fakat bu zahmetli sürecin sonu, her bir çıktının kâğıt üzerinde canlı bir şekilde çıkmasıyla sonuç veriyor.

Bu harika çalışmaları ve aşamalarını görmek için Leuth'u Instagram'da takip edebilir ve bazı öne çıkan görseller için galerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Valerie Leuth Massive Woodcut Gallery