Rüzgarla Hareket Eden Kinetik Heykeller

21.12.2020 / Kültür / Sanat / Genel

Washington merkezli sanatçı Anthony Howe, büyüleyici bir akışkan hareketle titreşen karmaşık kinetik heykeller üretiyor.

Rüzgarla Hareket Eden Kinetik Heykeller

Mükemmel bir simetri içinde dengelenen ve başka bir dünyanın yaratıklarıymışçasına değişik biçimlere sahip bu metal yapılar, rüzgar tarafından hareket ettirilen çeşitli iç içe geçmiş parçaları içeriyor. Pürüzsüz ritimleriyle hareket ettiklerinde göz kamaştırıcı kompozisyonlar oluşturuyor ve daha geniş fiziksel çevremizdeki diğer organizmaları taklit ederek kendi başlarına bir yaşam sürüyor gibi görünüyorlar.

Her bir parçayı oluşturmanın yoğun emek gerektiren süreci, daha sonra fiziksel dünyaya çevrilen dijital bir modelle başlıyor. Her bir bileşen, titiz bir hassasiyetle parçalara bölünüyor. Ölçeklerine ve her tasarımın karmaşıklığına rağmen ünlü heykel sanatçısı, yapıtlarının çoğunu dışarıdan yardım almadan tamamlıyor.

Yaptığı işe, "Kinetik heykel, sanatsal ilham ile mekanik karmaşıklığın kesişme noktasında yer alır." şeklinde yorum getiren sanatçı, devamında şunları dile getiriyor:

Parçalarımdan birinin yapımı, yaratıcı ifadeye, metal imalatına ve eşit parçalarda yavaş bir tasarım sürecine dayanıyor. Şahit olduğunda kişinin zaman ve mekan deneyimini değiştirmeyi amaçlar. Aynı saatte bir mil hızla hareket etmesi ve bunu yüzlerce yıl boyunca yapması gerekiyor.

Anthony Howe’un harika çalışması hakkında daha fazla bilgi almak ve kinetik heykellerin fiyatını öğrenmek için Instagram hesabını ya da web sitesini takipte kalabilir ve bazı çalışmalarını görmek için kaydırabilirsiniz.