Şanlıurfa'ya Özgü Çiçek: Siyah Gül

11.2.2019 / Çevre / Genel

Binlerce yıldır farklı uygarlıklara ev sahipliği yapan Şanlıurfa, tarihi güzelliğinin yanı sıra dünya genelinde siyah gülleriyle de ünlü.

Şanlıurfa'ya Özgü Çiçek: Siyah Gül

Gülün her rengi ayrı güzeldir. Her renk de gülün de farklı anlamları vardır. Fakat bir gül var ki gerçeği sadece Şanlıurfa’da yetişiyor.

Belki de siyah gül gördüğünüz de bunun gerçek olmadığını düşüneceksiniz. Kim bilir belki de boyandığını falan düşüneceksiniz. Fakat bu siyah güller gerçek. Üstelik dünya da orijinal siyah gül sadece Şanlıurfa Halfeti’de yetişiyor.

Siyah Gül

Siyah güllerin Fransa kökenli olduğu söylenir. Oysaki doğal yollarla sadece Şanlıurfa Halfeti’de yetişiyor. Siyah güllerin ülkemize nasıl geldiğinin yanı sıra neden sadece Halfeti’de yetiştiği de şu an için tam olarak bilinmiyor.

Dünyanın birçok yerinde ekilip yetiştirilen siyah güller, sadece Halfeti’de yetişince gerçekten siyah gül oluyor. Diğer yetiştirme alanlarda koyu bordo rengini alıyor.

Siyah güller, diğer güllere göre daha uzun yıllar yaşayabiliyor. En az 3 sene kadar canlı kalabilen siyah güller, solmayan gül olarak da biliniyor.

Doğal olarak ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yetişen siyah gülleri sera ortamında istediğiniz mevsimde yetiştirebilirsiniz. Siyah gül tohumu toprağa ekildikten sonra bol su ile sulanmalı ve ekildiği bölgeden yeri taşınmamalıdır. Yeri taşınan güller çoğunlukla sağlıklı büyümemektedir.

Kara gül olarak adlandırılan siyah gül, renginden dolayı karamsarlık anlamını taşıyor. Birçok kişi ölümü temsil ettiğini belirtse de aslından ölümden sonraki yeni başlangıcı temsil ediyor.