Şanzelize İkonik Bir Bahçeye Dönüşüyor

13.01.2021 / Seyahat / Çevre

Dünyanın en güzel caddesi olarak adlandırılan Avenue des Champs-Élysées (Şanzelize Caddesi), Paris'in başlıca turistik mekanlarından biri.

Şanzelize İkonik Bir Bahçeye Dönüşüyor

Hala popüler bir alan olmasına rağmen Parisliler ve turistler, Şanzelize Meydanı’nın günümüz için uygun olmadığı konusunda hemfikir. Fakat Belediye Başkanı Anne Hidalgo'nun 250 milyon Euro veya yaklaşık 305 milyon dolarlık yenileme planı, güzelliğini ve itibarını geri kazanmasına yardımcı olabilir.

Champs-Elysees Extraordinary Garden design project

Projeyi üstlenen mimari ve şehir planlama ajansı PCA-stream, çok daha fazla yeşil alan ve yaya alanı bulunan "olağanüstü bahçe" ismini veren bir plan tasarladı. Şanzelize Bulvarı ile Arc de Triomphe arasında yer alan bölge için genel vizyonu, gürültü, ısı ve araba trafiği gibi rahatsızlıkların azaltılması ve hava kalitesi ile yaya konforunun iyileştirilmesi olarak açıklayan ajans, araç trafiğini sınırlandırmayı düşünüyor.

Sadece lüks bir cadde olmanın ötesine çıkarılmak istenen Şanzelize’nin yeni ve butik “olağanüstü bahçe” restorasyonunun ise 2030 yılına kadar tamamlanması umuluyor.

Şanzelize Caddesi çevreci ve butik bir yaşam alanına dönüştürülüyor