Şeffaf Ekran Teknoloji: TOLED

02.09.2020 / Bilim / Teknoloji / Genel

Yakın zamanda yaygınlaşması planlanan Transparent OLED teknolojisi, geleceğin çok da uzak olmadığını bizlere gösteriyor.

Şeffaf Ekran Teknoloji: TOLED

Çoğunlukla 2000’li yılların başlarında çekilen filmlerde Transparent OLED (TOLED) teknolojisini gördük. 2002 yılında Tom Cruise’un başrolünü oynadığı “2054” filmindeki gibi olmasa da şeffaf ekranlar üzerinde işlemlerimizi yapacağımız zamanlar geldi.

Son zamanlarda özellikle dokunma özelliğini kullanan akıllı cihazlar, yakın gelecekte şeffaf ekran üzerinde de işlemlerini yapacaklar. TOLED teknolojisi günümüzde son kullanıcıya ulaşmasa da yakın zamanda herkesin evinde olması öngörülüyor.

şeffaf ekran teknolojisi

OLED ekranlarda ışık teknolojisi kullanılıyor. Yani arka planda ışığı saklayan bir stant yer alıyor. Şeffaf olarak üretilen OLED yani TOLED teknolojisi ise herhangi bir ışıklandırmaya ihtiyaç duymuyor. Kendi ışığını kendisi üretiyor.

TOLED ekranların üretimi başladı. Büyük firmaların bazılarında bu teknoloji kullanılıyor. Fakat şimdilik son kullanıcı olarak bizlerin evlerine girmiş değil. Bu neden ile yakın zamanda hepimizin evinde TOLED olacağını düşünüyoruz.

toled teknolojisi

TOLED Nasıl Çalışır?

OLED ekranların ön yüzünde bulunan katman, TOLED ekranların her iki yüzünde de kullanılıyor. Bu yüzden de şeffaf görüntü elde edilebiliyor. Ayrıca arka kısmında bir stant taşımadığı için ince ve şık bir görüntü sunuyor.

Piyasaya sürülen cihazlar arasında televizyon ve telefonlar büyük ilgi görüyor. Bu cihazların tek dezavantajı ise, bataryalarının alt ya da üst kısmında görünen bir yerde olmasıdır. Çünkü bu bataryaları saklayacak bir stant cihazlarda bulunmuyor. Yeni teknoloji olan TOLED’in, zaman geçtikçe bu sorunu da ortadan kaldıracağını düşünüyoruz.

toled şeffaf ekran teknolojisi

TOLED Teknolojisinin Avantajları

TOLED teknolojisi arka standa sahip olmayan cihazlar olacağı için şık ve ince bir tasarım ile göze hitap edecektir.

TOLED ekranların yansıtacağı görüntünün de diğer cihazlara göre daha kaliteli olması bekleniyor. Bu sayede reklamcılık sektörü ve özellikle dijital oyun sektörü hız kazanacak gibi duruyor.

Harici bir ışıklandırmaya ihtiyaç duymayan TOLED ekranlar, enerji bakımından da tasarruf sağlayacak. Kullanılan bataryalar en çok enerjilerini, günümüz akıllı cihazlarındaki aydınlatma işlevi için kullanıyor. Oysa TOLED ekranlarda bu işleve gerek kalmayacak.

şeffaf ekran toled teknolojisi

TOLED Teknolojisinin Özellikleri

TOLED ekranlar şeffaf yani saydam yüzeye sahip olacaklar. Sıcaklık, nem ya da titreşim gibi dış etkenlerden çok az etkilenecekler. Ayrıca 360 derece görüntüye sahip olacak olan TOLED ekranlar, hangi açıdan bakarsanız bakın size mükemmel bir görüntü sunacaktır.