Şekerin Etkilemediği İnsanlar

29.12.2021 / Genel / Eğlence

Brokoli yerine şeker ya da çikolata gibi atıştırmalıklar yediğinizi fakat buna rağmen brokoli yemiş kadar sağlıklı kaldığınızı hayal edin.

Şekerin Etkilemediği İnsanlar

Sürekli tatlı şeyler yiyerek bu durumdan hiç etkilenmemek Grönland nüfusunun yüzde iki ila üçü için hayal değil; gerçek!

Bir gen varyantının iki kopyası, bu kişilerin şekeri diğer insanlardan farklı şekilde özümsemesini sağlıyor. Kopenhag Üniversitesi’nde biyoloji profesörü olan Anders Albrechtsen:

Bu genetik varyantı taşıyan yetişkin Grönlandlıların vücut kitle endeksi, kilosu ve yağ oranı daha düşük. Ayrıca, genel olarak önemli ölçüde daha sağlıklılar. Göbek bölgelerinde daha düşük yağ var. Daha kolay karın kası da yapabilirler. Genetik bir varyasyonun bu denli büyük bir fayda sağlaması, şaşırtıcı olduğu kadar muhteşem de.

Albrechtsen, Kopenhag Üniversitesi, Güney Danimarka Üniversitesi ve Grönland’daki bazı araştırma enstitüleri ile kamu kurumlarında çalışan meslektaşlarıyla beraber 6.551 yetişkin Grönlandlıdan alınan verileri analiz edip, fareler üzerinde deneyler yürütmüş.

Elde edilen sonuçlar, söz konusu genetik varyantı taşıyanların sükraz-izomaltaz eksikliği olarak bilinen bir durum sergilediğini gösteriyor. Yani bu kişiler, şekeri bağırsaklarında özel bir şekilde metabolize ediyorlar. Basitçe ifade etmek gerekirse bildiğimiz sıradan şeker, bu kişilerin kan dolaşımında emilmiyor ve bunun yerine doğrudan bağırsaklarına gidiyor.

Çalışmanın başyazarı ve Kopenhag Üniversitesi Metabolizma Araştırmaları Merkezi’nde yardımcı profesör olan Mette K. Andersen şöyle açıklıyor:

Burada bağırsak bakterileri, şekeri asetat adı verilen kısa zincirli bir yağ asidine çeviriyor. Daha önce yapılan çalışmalarda asetatın iştahı azalttığı, metabolizmayı hızlandırdığı ve bağışıklık sistemini desteklediği gösterilmiş. Çok büyük ihtimalle burada da aynı şey oluyor. Grönlandlılardaki bu yaygın genetik varyasyonun sebebi, dünyanın geri kalanından bin yıldır ayrı olan bir beslenme düzeni. Sebebi, muhtemelen Grönlandlıların beslenmelerinde çok fazla şeker bulunmaması. Çoğunlukla deniz ürünleri kaynaklı et ve yağ tüketmişler. Arada tek tük çobanüzümü çıkmış olabilir fakat beslenme düzenleri asgari şeker içeriği barındırmış