Yeni Dünya

Yeni Dünya

Dünyanın düzenini çözmek için alleme-i cihan olmaya lüzum yok. Birçok değişkene bağlı olarak hayatımız başlar ve biter. Hepsi budur.

Cumama Dokunma

Cumama Dokunma

Bu yazı, virüslere karşı mücadelesini, “Cumama dokunma” gibi izahsız bir sloganla dile getiren kişilere ithâfen kaleme alınmıştır.

Toplumsal Yasalar

Toplumsal Yasalar

Bir insan olarak kurallar koymalı, koyulan kurallara uymalı, onları değiştirmeli ve bazen de çiğnemelisin. Hayatın kuralı budur.

Doyumsuzluk Anatomisi

Doyumsuzluk Anatomisi

İnsanoğlu bir ömür neyi arar? Gelişim dediğimiz süreçler bizi neye dönüştür? Neden öleceğimizi bildiğimiz halde üremeye devam ederiz?

Üretim Çılgınlığı

Üretim Çılgınlığı

Aldığımız eğitimler bizi iyi bir insana dönüştürür mü, yoksa günümüz eğitiminin amacı zaten bizi kötü bir insana dönüştürmek midir?

Plastik Atık

Plastik Atık

Her gün milyarlarca plastik malzeme doğaya terk ediliyor. Bize her konuda kolaylık sağlayan plastik, birçok canlıyı da olumsuz etkiliyor.

Enerjinin Korunumu

Enerjinin Korunumu

Enerji yoktan var edilemez ve üretilemez. Ayrıca yok edilemez ve tüketilemez. İzole bir ortamda, enerji sadece başka bir enerjiye dönüşür.

Çocukluğunu Yaşayamamak

Çocukluğunu Yaşayamamak

“Keşke büyümeseydik ve çocukluğumuzdaki gibi kötülüğün masum sayılabildiği çağda kalabilseydik” diyorsanız, bu yazı tam da size göre.

Kurgusal Hayatlar

Kurgusal Hayatlar

Evliliği ve aileyi kötüleyen veya savunan biri değilim. Ben yalnızca, öğrenilmiş çaresizlikler üzerinden bir hayat kurgulanmasına karşıyım.

Eğitim Hakkı

Eğitim Hakkı

İnsanoğlu, temel yaşam dürtülerinin üstünde bir hayata sahip olabilirmiş gibi, çeşitli yaş gruplarına hitap eden eğitimler planlanıyor.

Kısaca Mükemmellik

Kısaca Mükemmellik

Eğer kimse evlenmez veya evlense bile en azından çocuk yapmazsa, bu kötüye giden sistemi çok kısa bir zamanda çökertmek mümkün olabilir.

Satır Araları

Satır Araları

Belki korktuğumuz için, bir şeyi açıkça ifade etmek dururken; üstü kapalı yüzlerce ifade arasına mesajlar gizlemeyi tercih edebilmekteyiz.

Takipçi Sayısı

Takipçi Sayısı

Dünyada evrensel bir ahlak, evrensel bir estetik ve güzellik algısı var gibi gözükür. Buna rağmen 'herkesin kararına kimse karışamaz'.

Evlilik Telaşı

Evlilik Telaşı

Bazı kültürlerde, çocuklarının yeterince büyüdüğünü düşünen anne-babalar, onları baş göz etmek için tatlı bir telaş içerisine girerler.

Acı Karmaşası

Acı Karmaşası

İstesek de istemesek de öleceğiz bir gün. İsteyerek ölenler, kazara ölenler, ölmekten kaçanlar ve öldürmeyi seçenler üzerine bir yazı.

Gereksiz Atraksiyonlar

Gereksiz Atraksiyonlar

Uzakları yakın etmek için herhangi bir araca ya da teknolojiye sahip olman gerekmiyor. Neye yakın olmayı dilediğinle alakalı her şey.

Sevgi Sinopsisi

Sevgi Sinopsisi

Gerçek hayatta ritüeller vardır. Bulunduğumuz konuma göre hareket etmek için çabalar dururuz. Asla kendimiz olmamıza imkân yoktur.

Konstantiniyye mi İstanbul mu?

Konstantiniyye mi İstanbul mu?

Tohum toprağı fetheder, insanlar şehirleri. Tohum boy verir, dallanır, budaklanır. İnsan soy verir şehre, isimler takılır topraklara.

Notre Dame'ın Kamburu

Notre Dame'ın Kamburu

Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın ile ilgili sosyal medya kullanıcılarının yorumlarına yönelik yazılmıştır.

İcatlar ve Hayat

İcatlar ve Hayat

İnsanlığı uzaya ulaştıran gelişmeler, en zenginlerin daha da zengin olmasını sağlamadıktan sonra, ne kadar faydalı olabilir ki!

Seçim Yanılgısı

Seçim Yanılgısı

Dünyayı kavramaya başladığımız andan itibaren, mücadelelerimizin bir amaç için olduğunu düşünürüz. Gerçekte öyle midir peki?

Seçim Kampanyası

Seçim Kampanyası

Seçebilme gücü olan insanlar isteklerine ulaşmak isterler; fakat çoğu insan isteklerinin sonuçları hakkında bilgi sahibi değildir.

Biz Aynı Değiliz

Biz Aynı Değiliz

Yan etkisiz hiçbir şey yoktur. Dertlerin iyi yan etkileri, dermanların kötü yan etkileri olmasa hayat nasıl dengelenirdi ki!?

Islık Çalmak

Islık Çalmak

Kendilerini ifade etme haklarını elde eden kadınların, özgürlüklerini satma hürriyetine de sahip olmaları beklenmiş olmalı.

Dünyayı Kurtarmak

Dünyayı Kurtarmak

Malumdur ki, insanoğlu bir şey gözüne sokulmadığı takdirde görmez. İlla kulağının dibinde bağırmalısınız ki, sizi duyabilsin.

Sayfalar 1-25 (Toplam:39)
Sayfa:1 - 2« Önceki · Sonraki »