Seramikten Büyüleyici Egzotik Meyveler

09.08.2022 / Kültür / Sanat / Yiyecek / İçecek

Japon sanatçı Kaori Kurihara, hem gerçek hem de hayali, egzotik meyveler ve bitki örtüsünün seramik heykellerini şekillendiriyor.

Seramikten Büyüleyici Egzotik Meyveler

Enfes parçaları bitki dünyasından, özellikle de sonsuz çeşitliliği ile büyüleyici motiflere katkıda bulunan doğadaki formların şekilleri ve doğal geometrik tekrarlarından büyük ölçüde ilham alıyor. İlk ilham perisi mi? Güneydoğu Asya bölgelerinde yaygın olarak bulunan, keskin kokusu ve belirgin tadı ile bilinen dikenli bir meyve.

“Eşsiz ve muhteşem şekline hayran kaldım” diyerek heyecanını dile getiren sanatçı şunları söylüyor:

Bu keşif sayesinde hayali meyveler serimi oluşturmaya başladım. Doğadan ilham alıyorum ve gerçeklik ile fantezi arasında bir şey oluşturuyorum. Bu benim kendi hayal gücüm. Canlı bir şeyi temsil etmek ve parçalarımın canlılığını hissetmek istiyorum. Görsel olarak bir bağlantı hissediyorsam, başarmışım demektir.

Kurihara, seramik heykellerinin her birinin karmaşık ayrıntılara sahip olmasının yanı sıra, süreçteki en uzun adımın türünün tek örneği yaratımlarına hangi renkli pigmentlerin ekleneceğine karar vermek olduğunu ifade ediyor. Seramik sanatçısının vizyonu bir araya geldiğinde, onun tuhaf ve büyüleyici meyvelerinin yüzeyini süsleyen tatlı dokular ve nüanslı tonlar karşısında büyülenmemek elde değil.

Kaori Kurihara'nın büyüleyici egzotik meyve heykellerinden bazılarını görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazla çalışması için sanatçının Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Kaori Kurihara ceramics gallery