Sevgi Çiçeği: Papatya

24.05.2022 / Çevre / Genel

Gösterişten uzak sade ve narin bir güzelliğe sahip papatyalar, hemen hemen herkesin beğenisini kazanmış çiçek türüdür.

Sevgi Çiçeği: Papatya

Papatya, papatyagiller familyasında sınıflandırılan Anthemis, Matricaria, Bellis, Leucanthemum ve Tripleurospermum gibi farklı cinslerden bitki türlerine verilen ortak addır.

Papatyalar taç yaparken, bitki çayı olarak, vazolarda gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Mayıs ve Ağustos aylarından itibaren kırlarda görülmeye başlayan papatyalar aynı zamanda aşk fallarında da kullanılmaktadır.

Dünyanın en kalabalık çiçekli bitkiler familyasıdır. Sadece Türkiye’de 1156’dan fazla türü bulunur. Anavatanı Avrupa’dır. Tüm Avrupa’dan Hazar kıyılarına kadar yayılmıştır. Günümüzde buzullarla kaplı Antartika kıtası dışında her coğrafyada yayılım göstermiştir. Ülkemizde Marmara, Ege, Trakya, Güneybatı Anadolu’da doğal koşullarda yetişir. Mayıs ve Ağustos ayları arasında zarafeti temsil eden beyaz renkte çiçekler açan tek yıllık otsu bir bitkidir.

sevgi çiçeği papatya

Yaprakları hafif acı ve baharatlı bir tattadır. Zengin C vitamini içerdiğinden papatya yaprakları, dünya mutfağında salataların hem görünümünü hem de lezzetini arttırmak için kullanılır. Balarılarının da çok sevdiği papatyalar bahar mevsiminin en parlak ve dikkat çekici yüzüdür.

Saflık, masumiyet ve zarafeti simgeleyen Papatya bitkisinin kullanımı en az insanlık tarihi kadar eski çağlara kadar dayanır. Eski Mısırlılar, papatya çiçeklerini tanrılara adak adama törenlerinde kullanmışlardır. Ortaçağ Avrupa’sında ise papatyanın yakınlarında yetişen bitkilere bile can verdiğine inanılmıştır. Bu yüzden çiftçiler, yetiştirdikleri ürünlerin arasına mutlaka Mayıs Papatyası ekmişlerdir.

Yaz şenliklerindeki kutlamalarda papatyalardan yapılan taçlar meşhurdur. Yılın ilk papatyalarının şans getirdiğine inanılmıştır. Ortaçağda genç erkek çocuklar demet demet papatyaları ellerinde tutarak bu sayede çabuk büyüyeceklerine inanmışlardır. Genç kızlar topladıkları papatyanın yapraklarını kopararak saymışlar böylece sevilip sevilmediklerini öğrenmişlerdir. Evlilik çağındaki kızlar gözlerinin önüne bir demet papatya koyup saymışlar, gözlerini örten papatya sayısının kaç yıl sonra evleneceklerini belirlediğine inanmışlardır.

Papatya bitkisinden; papatya çayı, papatya yağı, papatya tentürü, papatya sabunu, papatya kolonyası, papatya ekstraktı, papatya ekstresi ve boya elde edilir. Ayrıca içeriğindeki uçucu yağların zenginliğiyle çok çeşitli ilaçların muhteviyatına girmiştir.

Papatyalar çok fazla türe sahip, geniş yelpazeli çiçeklerdir ve fiziksel olarak da birbirlerine çok benzerler. Bu yüzden tüketim için, uzmanları tarafından, doğru türün, doğru şekilde, doğru mevsimde toplanması şarttır. Çünkü her papatya türü, o kadar da masum değildir. 

Uygun şartlarda kurutulan papatya, ağzı kapalı bir cam bir kavanozda, loş, serin ve kuru bir ortamda saklanıldığında ömrü 1 yıldır.

sevgi çiçeği papatya

Hangi Özel Anlarda Papatya Hediye Edilir?

 • İlk tanışmalarda papatya buketi en doğru seçimdir: Tanışma günlerinde erkekler daima bir hediye götürmek isterler. Birbirini tanımayan çiftlerin ilk hediyesi çiçek olmalıdır çünkü çiçek hediye ederek asla yanlış yapmış olmazsınız. Papatya çiçeği masum ve sevgi dolu bir ilişkiyi yansıttığı için papatya buketini teslim alan partneriniz çok mutlu olacak ve ilk tanışma gününüzü asla unutmayacaktır. İlk çiçekler daima saklanır papatyalarda kurutulup saklanmaya en müsait olan çiçek türlerinden biridir.
 • Dostlarımıza vermek için hediye ihtiyacı duyduğumuzda, papatyanın anlamlarından biri de dostluktur bu yüzden dostlarınızın özel günlerinde onlara papatya çiçeği hediye edebilirsiniz.
 • Özel günlerde, papatya sever yakınlarımızın özel günleri için başka çiçek hediyesine ihtiyaç duymayız ve bir papatya buketi ile doğum günü ya da yıldönümü gibi zamanları harika bir şekilde geçirmemize aracılık ederler.
 • Öğretmenler gününde papatya buketi harika bir seçimdir; öğretmenler ile aramızda var olan saygı ve sevgiyi papatyalarla ifade etmek harika olabilir. Öğretmeniniz bayan ya da erkek olabilir hiç fark etmez öğretmenler her zaman çiçektir ve papatya da en güzel çiçeklerden biridir.
 • Sevgimizi ifade etmek için bir papatya buketi yeterli; arkadaşlık, evlilik, aile gibi yakın çevremize duyduğumuz koşulsuz ve masum sevgiyi ifade etmek için özel güne ihtiyaç duymadan nedensiz yere de papatya çiçeği hediye edebiliriz.

Papatya Çiçeği Hediye Önerileri

 • Kucak dolusu papatya buketi ile özellikle bayanları mest edip günlerine enerji ve mutluluk katabilirsiniz.
 • Sevgililer günü gibi özel günleriniz için tercih edebileceğiniz harika bir hediye seçimi olabilir.
 • Doğal kütükte renkli papatyalar ile otantik ürünlere meraklı sevdiklerinizi şaşırtmak çok kolay.
 • Ayrıca papatyalar ile özel bir aranjman hazırlatıp sadece size ve alıcınıza özel bir hediye seçeneği oluşturabilirsiniz.

sevgi çiçeği papatya

Papatya Buketi Bakımı

Papatya buketi hediye ettiğiniz alıcınıza birkaç ipucu vererek hediyenizin daha uzun süre hayatta kalmasını sağlayabilirsiniz. İşte papatya buketi bakım ipuçları;

 • Papatyalar balkonda bakılmalıdır. Güneşe âşık bu çiçekler için mutluluk kaynağı yer ev içerisinden ziyade dışarısıdır.
 • Toprağı kurudukça belli miktarda su vermeye özen gösteriniz. (2 veya 3 günde bir su verebilirsiniz)
 • 2 yıllık çiçek olan papatyaların saksılarını değiştirmenize gerek olmayacaktır. 2 yıllık süre içerisinde sonradan türeyen papatyaları başka bir saksıya ekerek belirli bir döngüde papatyaların üremesini sağlayabilirsiniz.
 • İnce tohumların üzerine toprak atılmadan ekilmesi Papatya’nın bir diğer önemli özelliği olarak bilinmektedir.