Sevgi Dolu Kör Bizon Helen

29.11.2019 / Çevre

Beş yıl önce Oregon’daki Lighthouse Farm Sanctuary’e getirilen kör bizon, arkadaş canlılığı ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Sevgi Dolu Kör Bizon Helen

Lighthouse Farm Sanctuary (Denizfeneri Çiftlik Barınağı), insanlar tarafından iyi bakılmamış ya da özellikle eziyet görmüş hayvanları koruyan bir terapi çiftliği aslında. Yaklaşık 300 hayvana ev sahipliği yapan sığınak, onlar için adeta yeni bir umut aşılıyor.

kör bizon helen buzağı oliver ile

Beş yıl önce çiftliğe getirilen Helen de o hayvanlardan biri. Kör bir bizon olan Helen, çok iyi huylu olmasına rağmen ilk başlarda gergin tavırları ile dikkat çekiyormuş. Oldukça utangaç olduğunu söyleyen çiftlik çalışanlarından Gwen, onunla ilgili şunları söylüyor:

Helen buraya geldiğinde biraz yalnız görünüyordu, bu yüzden onu mera arkadaşlarıyla eşleştirmeye çalıştık. Böylece kendini buraya ait hissedebilirdi ama hiçbiriyle senkronize olamadı. Fakat gelişinden bir yıl sonra, kurtardığımız hamile bir süt ineği doğum yaptı ve Oliver adındaki buzağı, yerinde duramaz bir hale geldiğinde Helen ile yakından ilgilendi. Ve uzun yıllardır birbirilerini tanıyorlarmış gibi, dostlukları bir anda pekişti. Bu da Helen’in tüm doğasına yansıdı.

Muhtemelen bu Helen’in annelik içgüdüsüyle ilgiliydi. Her ne kadar Oliver’ın öz annesi yanında olsa da, ona kendisi de onun annesiymiş gibi davranıp onu temizliyordu. Ve aralarındaki bu kuvvetli bağ sonucunda, Oliver’ın da post rengi, yavaş yavaş bizona uyum sağlamaya başladı. Bu durumu keşfeden çiftlik ekibi, daha sonra kurtardıkları bir domuz yavrusunu da Helen’e emanet ettiler ve sonuç mükemmel oldu.

kör bizon helen yavru domuz ile

Yavrularla kurduğu iletişimle fazlasıyla mutlu olan Helen, günden günde bu enerjiyi tüm çiftliğe yansıtmaya başladı ve çiftlikte kendisine üvey anne lakabını taktılar. Ve “kabuğundan çıkışını izlemenin ne kadar harika bir deneyim” olduğunu tüm dünyaya aktarmak istediler.

Diğer hayvanlara umut olan, onlarla sık sık yemeklerini paylaşan ve içinde barındırdığı sevgiyle çevresindeki tüm canlıların ilgisini çeken dünyanın en nazik, sabırlı ve sevgi dolu bizonu Helen’i daha fazla tanımak için Lighthouse Farm Sanctuary’in Instagram ve Facebook hesaplarını takip edebilirsiniz.

sevgi dolu kör bizon helen

buzağı oliverın kürkü kör bizon helenin rengine döndü

kör bizon helen buzağı oliver ile

kör bizon helen domuz yavrusu ile

kör bizon helen köpek ile

kör bizon helen kuzu ile