Şiddetten Ölen Kadınlara Dijital Anıt

5.12.2019 / Genel

2013 yılında yayın hayatına başlayan anıt sayaç, 2008 yılından bu güne cinayete kurban giden tüm kadınların isimlerini ölümsüzleştiriyor.

Şiddetten Ölen Kadınlara Dijital Anıt

2013 yılında Zeren Göktan tarafından hayata geçirilen proje, 2008 yılından bu güne kadın cinayetlerini saymaya devam ediyor. Her işlenen cinayet anitsayac.com adresinde yer alıyor. Cinayete kurban giden her kadının ismi anitsayac.com adresinde yaşamaya devam ediyor.

şiddetten ölen kadınlar için dijital anıt

Şiddet gören ve öldürülen kadınlar için yapılan dijital bir anıt olarak hayata geçen anıt sayaç, Türkiye’de kadına şiddete karşı bir tepki olarak oluşturulmuştur. 2008 yılından başlayarak cinayete kurban giden kadınlar ile ilgili bilgileri içeren anitsayac.com adresinde, cinayete kurban giden bir kadının ismine tıkladığınızda karşınıza yeni bir pencere açılıyor. Burada o kadının nasıl öldürüldüğü yer alıyor.

zeren göktan sayaç

Sanatçı Zeren Göktan’a göre, anıt sayaç saymaya devam edecek. Ne zaman ki kadınlar huzurlu bir şekilde yaşamaya başlayacak, o zaman anıt sayaç saymayı bırakacak.

Cinayete kurban giden her kadının ismini Zeren Göktan bizzat kendisi ekliyor sisteme. Her ay da Kadın Cinayetlerini Durduracağız platformunda görev alan kişiler ile birlikte kontrol edip güncelliyorlar.