Sigaranın Kalbe ve Akciğere Zararları

27.06.2022 / Sağlık / Genel

Sigaranın sadece kanser yaptığını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. İşte sigaranın diğer zararları hakkında bilmeniz gerekenler.

Sigaranın Kalbe ve Akciğere Zararları

Sigara bir kanser üreticisidir. Dünya Sağlık Teşkilatı’nın yayınladığı son rapora göre, dünya genelinde bütün ölümlerin 8 milyon 200 bin kişisi kanserden ileri gelmektedir. Sigara, akciğer başta olmak üzere, gırtlak, ağız, dil, mide, oniki parmak, ince ve kalın bağırsak, karaciğer, cilt, göğüs(meme), rahim ve prostat kanserlerinin, göz ve beyin tümörlerin çoğunlukla temeldeki sebebidir.

Günde bir paket sigara içen birinin içmeyene göre akciğer kanserine yakalanma ihtimali 20 misli fazladır.

Sigara kullanımı, tüm dünyada her yıl yaklaşık 5-6 milyon kişinin hayatına mal oluyor ve her yıl bu rakam giderek artıyor. Sadece 2016 yılında tüm dünyada tütün kullanımına bağlı olarak 7.1 milyon ölüm (5.1 milyon erkek, 2 milyon kadın) bildirildiğini söyleyen Prof. Dr. Banu Musaffa Salepçi, bunun 6.3 milyonunun aktif sigara içmeye, 884 bininin ise pasif içiciliğe bağlı olduğuna dikkat çekti.

Akciğer Hasarı:

Sigara içmek akciğer sağlığını etkiler, çünkü bir kişi sadece nikotin değil aynı zamanda çeşitli ek kimyasallar da nefes alır.

Sigara, akciğer kanseri gelişme riskinde önemli bir artıştan sorumludur. Bu risk erkekler için 25 kat, kadınlar için 25,7 kat daha fazladır.

Sigara içmek ayrıca kronik obstrüktif akciğer bozukluğu (KOAH) geliştirme ve ölme riskini de artırır. Aslında, Amerikan Akciğer Derneği, sigara içmenin KOAH ölümlerinin yüzde 80’ine neden olduğunu bildiriyor.

Sigaralar ayrıca amfizem ve kronik bronşit gelişimi ile bağlantılıdır. Ayrıca astım atağını tetikleyebilir veya şiddetlendirebilirler.

Kalp Hastalığı:

Sigara içmek kalbe, kan damarlarına ve kan hücrelerine zarar verebilir.

Sigaradaki kimyasallar ve katran, bir kişinin kan damarlarında plak birikimi olan ateroskleroz riskini artırabilir. Bu birikim kan akışını sınırlar ve tehlikeli tıkanıklıklara yol açabilir.

Sigara içmek ayrıca, kollara ve bacaklara atardamarların daralmasına ve kan akışını kısıtlamaya başladığında ortaya çıkan periferik arter hastalığı (PAD) riskini artırır.

Araştırmalar sigara içme ve PAD gelişimi arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Eskiden sigara içenler bile hiç sigara içmeyen insanlardan daha yüksek risk altındadır.

  • PAD’ye sahip olmak yaşama riskini artırır
  • Kan pıhtıları
  • Anjin veya göğüs ağrısı
  • İnme
  • Kalp krizi