Sigarayı Bırakmak Neden Zor?

13.05.2022 / Sağlık / Genel

Sigara içenlerin içmeye devam etmelerinin en önemli nedeni nikotindir. Nikotin sigaranın içinde bulunan ve bağımlılık yapan bir maddedir.

Sigarayı Bırakmak Neden Zor?

Sigaradaki nikotin geçici ve bağımlılık yaratan bir zevk sağlar. Düzenli nikotin sabitlemesinin ortadan kaldırılması, vücudunuzun fiziksel yoksunluk belirtileri ve istekleri yaşamasına neden olur. Nikotinin beyindeki “iyi hissetme” etkisi nedeniyle, sigarayı görünümünüzü düzeltmek, stresi azaltmak ve gevşemek için hızlı ve güvenilir bir yol olarak düşünebilirsiniz.

Sigara içmek aynı zamanda depresyon, kaygı ve hatta sıkıntı ile başa çıkmanın bir yolu olabilir. Bırakmak, bu duygularla başa çıkmak için farklı olan ama daha sağlıklı yollar bulmak anlamına gelir.

Sigara içmek de günlük ritüel olarak yerleşir. İşyerinizde veya okulda mola verirken veya yoğun bir günün sonunda işe gidip gelirken sabah kahvenizle sigara içmeniz otomatik bir yanıt olabilir. Ya da belki arkadaşlarınız, aileniz veya iş arkadaşlarınız sigara içiyor ve bu onlarla ilişkinizin bir parçası haline geliyor.

Sigara içme alışkanlığını başarıyla yenmek için, hem bağımlılığı hem de onunla birlikte gelen alışkanlıkları ele almanız gerekir. Ama yapılabilir. Doğru destek ve bırakma planıyla, daha önce birçok kez denemiş ve başarısız olsanız bile, yine de tekrar deneyerek sigarayı bırakabilirsiniz.