Siyahilerin Kaderini Değiştiren Kadın

29.07.2022 / Tarih / Genel

Amerikalı insan hakları savunucusu olan Rosa Louise Parks, bir otobüs yolculuğu ile tüm siyahilerin kaderini değiştirmiştir.

Siyahilerin Kaderini Değiştiren Kadın

ABD’de bir zamanlar siyahilerin otobüslerde oturmaları bile yasaktı. O dönemlerde siyahi kadın Rosa, 32 yaşlarında bir şirkette terzilik yapıyordu. Çok yoğun çalıştığı bir gün sonunda otobüse bindi. Yorgunluktan ölen siyahi kadın yasağı delerek oturdu.

Beyaz Amerikalılar, Rosa’ya öfke dolu bakışlar atmaya başladı. Herkes Rosa’nın oturduğu yerden kalkmasını istiyordu. Bir anda ortalık karışınca şoför hemen polis çağırdı. Gelen polisler ise Rosa’yı döverek otobüsten indirdi.

Rosa, bu olayın ardından kefaletle serbest kalmıştı. Yaşanan bu dram ise hiç kimse tarafından umursanmadı. Sadece bir kişinin dikkatini çekti bu üzücü olay. Alabama Üniversitesi’ndeki bir profesör bu olayın üstüne gitmeye karar verdi.

Profesör yaptığı çağrı ile tüm siyahileri otobüslere binmemeye davet etti. Tam 381 gün boyunca tek bir siyahi dahi otobüslere binmedi. Yeri geldi kilometrelerce yolu yürüdüler ama yine de otobüslere binmediler.

Beyaz Amerikalıların da bir kısmı siyahilere destek olmaya başladı. Beyaz Amerikalılar, işe giderken yolda gördükleri siyahileri arabalarına alıp götürmeye başlayınca otobüs firmaları da battı.

Ve tarihler 1956 yılını gösterdiğinde ABD Anayasa Mahkemesi otobüslerdeki renk ayrımını kaldırdı. Artık siyahiler de insanca oturarak seyahat edebileceklerdi.

Amerikalı siyahilerin insan konumuna koyulmasını sağlayan tek bir kadının dik duruşu oldu. “Tek başıma ne yapabilirim” demeyin. Her zaman doğru yolda olun. Emin olun, kazanan hep siz olacaksınız.