Sömürgeci Kolomb’un Heykeli Taşınıyor

14.09.2021 / Tarih / Genel

Meksika, başkentinde uzun süredir bulunan Kristof Kolomb'un heykelini “Yerli Kadınlar Anıtı” ile değiştirme planını harekete geçirdi.

Sömürgeci Kolomb’un Heykeli Taşınıyor

Sömürgecilik döneminin yolunu açan ve çeşitli faaliyetlerin başı çeken üst düzey yöneticilerden biri olması sebebiyle yakın tarihte gözden düşen ünlü kâşif Kristof Kolomb, sorunlu tarihi şahsiyetlerle sömürge sonrası bir hesaplaşma yaşayan uzun ülkeler listesine yeni katılan Meksika’dan da nasibini aldı.

Cristof Colombus Statue in Mexico City

Daha önce Mexico City'nin ana caddelerinden biri olan Paseo de la Reforma'da bulunan, tartışmalı kaşifin 19. yüzyıldan kalma bronz heykeli, planlanan restorasyon için geçen Ekim ayında şehir yetkilileri tarafından kaldırıldı ve kaidesi o zamandan beri boş kaldı.

5 Eylül Uluslararası Yerli Kadınlar Günü'nde Mexico City Belediye Başkanı Claudia Sheinbaum Pardo, Kolomb heykelinin yerine yerli kadınları temsil eden bir anıt dikileceğini duyurdu. "Bunu onlara borçluyuz. Onlar sayesinde varız.” dedi. Bunun için de, sözde bir Olmec kadınını betimleyecek ve adı "Tlalli" yani Nahuatl dilinde "dünya" anlamı taşıyacak olan yeni heykeli yapması için Meksikalı sanatçı Pedro Reyes görevlendirildi.

Mesoamerica'nın en eski sakinlerinden bazıları olan Olmecler, günümüz Meksika'sında bilinen en eski büyük uygarlığı kurdular. Ünlü heykel sanatçısı Reyes, komisyonla ilgili olarak “Yerli kadınlar için anıt dikiyor olmamız çok önemli. Çünkü bize bu gezegene nasıl bakacağımızı öğretebilecek birileri varsa, o da bizim yerli halklarımızın kendisidir.” dedi.

Yeni anıtın, Kolomb Günü olan 12 Ekim'e kadar ya da Meksika'da tanındığı şekliyle Dia de la Raza'ya kadar tamamlanması bekleniyor. Bu arada Kristof Kolomb heykeli de, şehrin Polanco semtindeki küçük bir parkta bulunan daha az belirgin bir dinlenme yerine taşınacak.

Kristof Kolomb heykelinin yerine Yerli Kadınlar Anıtı koyulacak