Sony'nin Spider Man Kararı Şaşırttı

9.09.2019 / Sinema / Kültür / Sanat

Sony ve Marvel şirketlerinin Spider Man ortaklığı sona erdi. Telif hakkını elinde bulunduran Sony ise sürpriz bir karara imza attı.

Sony'nin Spider Man Kararı Şaşırttı

Marvel ve Sony şirketleri arasındaki anlaşmanın son bulmasıyla birlikte Spider-Man ile ilgili sadece Sony imzasını taşıyan yeni projelerin beyaz perdeye yansıyacağı doğrulandı.

Spider Man

Marvel, Spider Man haklarını Sony’e satmıştı. Ardından Marvel Sinematik Evreni’nde Spider Man’i kullanabilmek için Sony ile masaya oturmuş ve 5 serilik bir anlaşma yapmışlardı. Anlaşmanın sona ermesi ile tekrar masaya oturan taraflar bu sefer anlaşamadı. Telif haklarını elinde bulunan Sony ise Spider Man ile ilgili yeni projelerin olduğunu açıkladı.

Sony Spider Man

Spider Man ve Venom Ortak Filmi

Sony, içerisinde Venom ve Morbius’u içeren bir evren oluşturmaya çalışıyor. Marvel ile yaşanan anlaşmazlıktan sonra Örümcek Adam’da bu evrene dahil edilecek gibi duruyor. Konu ile ilgili Sony CEO’su Tony Vinciquerra şu ifadeleri kullandı:

Örümcek Adam Marvel Sinematik Evreni’ne dahil olmadan önce de iyi durumdaydı. Bu filmlerle birlikte çok daha iyi bir hale geldi. Fakat artık bizim kendi evrenimiz var ve Spider-Man yoluna bu karakterlerle devam edebilir.

Sony ve Marvel tarafından yapılan anlaşmaya göre Spider Man sadece Marvel Sinematik Evreni’nde yer alacaktı. Yani Sony’nin evreninde yer alamıyordu. Fakat bu anlaşmanın sona ermesi sonucu Örümcek Adam’ın yeni evreni Sony’nin evreni olacak gibi duruyor.

Sony Spider Man

Spider Man Dizisi

Sony Sinematik Evreni haricinde Spider Man ile ilgili gelen bir diğer haber ise Örümcek Adam dizisinin çekimlerine başlanılabileceği yönde oldu.

Spider Man

Tony Vinciquerra tarafından yapılan bir açıklamada Spider Man dünyasını ele alan 5-6 dizi çalışmalarının olduğu yer aldı. Aslında içerik ile ilgili pek de fazla bilgi paylaşılmadı. Yani dizi çekimleri film ile bağlantılı olacak mı ya da planların tam olarak ne olduğu konusunda henüz net bir açıklama yapılmadı.