Sosyal Medya Detoksu

10.8.2018 / Bilim / Teknoloji / Genel

Sosyal medya kullanımı her geçen gün artıyor. Hal böyle olunca da daha önce hiç duymadığımız terimler ve sorunlar ortaya çıkıyor.

Sosyal Medya Detoksu

Son zamanlarda “Sosyal Medya Detoksu” kavramını sıkça duyar olduk. Sosyal medya detoksu nedir? Sosyal medya detoksu nasıl yapılır? Sosyal medya detoksunun faydaları nelerdir? İşte tüm bu soruların cevapları burada…

Malum bahar ayarının başlangıcında ya da her bayram öncesi mutlaka evin her köşe temizlenir. Buna da bayram temizliği ya da bahar temizliği denir. Ev ve iş yerlerinizde yaptığınız bu temizliğin haricinde şimdi sıra zihinsel ve ruhsal temizliğe geliyor. Uzmanlar ise bu temizliğin de yapılması gerektiğini söylüyorlar.

sosyal medya detoksu

FOMA, aile bağlarının kopması, karşılıklı dialogların azalması gibi gerçek dünyadan uzaklaşma olarak bilinen bir hastalık türü. Bu hastalığın da sosyal medya ile türediğini hepimiz biliyoruzdur. Şimdi gelin ve siz de sosyal medya detoksu ile hem aile bağlarınızı güçlendirin hem de çevrenizdekiler ile daha fazla vakit geçirin.

Sosyal medya detoksu nedir?

Sosyal medya detoksu, sanal dünyadan uzaklaşma anlamına geliyor. Yani tüm sosyal medya hesaplarınızı silmek yerine belli bir süre kapalı tutuyorsunuz. Mesela tatile gittiğiniz zaman tatil boyunca hesaplarınızı kapatınız. Gittiğiniz yerlerde daha fazla etrafı izleyebilir ve tatilde insanlar ile daha fazla dialog yaşamış olursunuz. Bu da sizi daha fazla mutlu edecektir.

Tahmini olarak söylemek gerekirse Facebook, Twitter ve Instagram kullanıyorsanız, bu üç hesapta da her paylaşımı tek tek yapıyorsunuz demektir. Ardından bu hesaplara gelen bildirimleri de takip ettiğinizi düşündüğünüzde aslında gün içerisinde ne kadar çok zaman harcadığınızı tahmin edebilirsiniz.

sosyal medya detoksu

Sosyal medya detoksu nasıl yapılır?

Sosyal medya üzerinde takipçilerinizin sizi terk edeceklerini düşünüyorsanız hemen çok kısa bir yazı yazın. Onlara kısa süreliğine “Sosyal Medya Detoksu” yaptığınızı belirtin. Birkaç hafta ya da birkaç ay sonra geri geleceğinizi belirtin. Bu sayede sosyal çevreniz ile bağınızı koparmamış, kısa bir ara vermiş olursunuz.

sosyal medya detoksu

Sosyal medya detoksu size neler kazandırıyor?

Sosyal medya detoksu yaparak kişisel ve sosyal ilişkilerinizde bir ilerleme kaydedebilirsiniz. İnsanlar ile olan iletişiminiz kuvvetlenecektir. Ruhsal ve zihinsel olarak beyniniz de bir rahatlama sürecine girmiş olacaktır. Ayrıca akıllı cihazlarınızdaki radyasyona da maruz kalmamış olacaksınız.