Sosyal Medya Devleri Şokta

14.2.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

Sosyal medya denince akla gelen Facebook, Twitter, Instagram gibi firmaların yanı sıra teknoloji devi Google için üzücü haber AB’den geldi.

Sosyal Medya Devleri Şokta

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Dijital İç Pazardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Andrus Ansip, Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi arasında telif hakları yasalarının güncellenmesi konusunda yapılan müzakerelerde uzlaşı sağlandığını bildirdi.

Andrus Ansip, anlaşmayı sosyal medyadan “Telif hakları konusunda anlaşma sağlandı. Avrupalılar artık dijital döneme uygun modern telif hakkı kurallarına sahip olacak.” sözleri ile duyurdu.

Sosyal Medya

Yapılan yeni düzenleme ile internet kullanıcılarının da telif haklarının korunacağını belirten Ansip, düzenlemenin internet platformlarına yönelik kurallara da açıklık getireceğini belirtti. Konuşmasında internet üzerindeki eserlerin maddi karşılığının adil bir şekilde alınacağını vurgulayan Ansip, yasal olmayan korsan içeriklerin de itiraz halinde çok hızlı bir şekilde kaldırılacağını vurguladı.

Telif hakkı düzenlemesi ayrıca ifade özgürlüğünü de güvence altına alacak. Ayrıca esprili içerikli görsel ve videolar ise kapsam dışında kalacak.

Sosyal Medya

Google gibi firmaların aramalarda içerikleri göstermesi için de yayıncılardan telif alması gerekiyor. Youtube ise telif içeren videoları kaldıracak ve orijinal video sahiplerine daha fazla ödeme yapacak.

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya devleri ise kullanıcıların kişisel verilerini daha sağlam koruma altına alacaklar. Ayrıca dev şirketler başkasının telif hakkını almış olduğu bir içeriğin de sosyal medya hesaplarında paylaşılmasına engel olacaklar.