Sosyal Medyada Kadın Olmak

23.09.2020 / Deneme / Genel

Kadınlar günlük hayatta birçok zorluklarla baş etmeye çalışıyorlar. Özellikle sosyal medya da iğrenç tacizlere uğruyorlar.

Sosyal Medyada Kadın Olmak

Bu yazıyı ele alırken duyduklarımdan çok gördüklerimi yazmak istedim. Bir arkadaşımdan Twitter hesabını kısa süreliğine aldım. Yaklaşık bir haftalık süre sonrasında da bu yazıyı kaleme aldım. Haliyle ben bu yazıda Twitter’da olup bitenden bahsedeceğim. Ama biliyorum ki aynı şeyler hemen hemen her sosyal mecrada yaşanıyordur.

sosyal medyada kadın olmak

Twitter’da her gün birçok kişi hesabı takip ediyor. Bununla da yetinmeyip paylaştığımız her gönderiyi istisnasız beğeniyor. Kimisine de kendince yorumlar yapıyor. Yani anlayacağınız “piste çıkmış at gibi koşuyor.” Yani bunun başka bir açıklaması yok bence. Üstelik bunu yapan kişiler yaşça oldukça büyük kişiler.

“Yobazlaşmak” kelimesi aslında tam da bu konuyu anlatıyor diyebilirim. Bu yaşlı başlı kişilerin kendi kızlarına ya da kadın akrabalarına bu şekilde davranılsa hoşlarına gider miydi? Bu soruyu hiç kendilerine sormadan tanımadıkları gencecik kızlara sarkıntılık yapıyorlar.

twitter da kadın olmak

Sarkıntılık yapanların hepsi yaşlı da değil. İçlerinde genç olup da sanki sarkıntılığı meslek edinmiş insanlar var. Konuya giriş şekilleri bile komedi olabiliyor. Attıkları mesajlar ile ne kadar komik duruma düştüklerinin farkında bile değiller.

sosyal medyada kadın olmanın zorlukları

Söylemeden geçemeyeceğim ama bazı kişiler de var sanki atılan her tweet onlar için atılmış gibi davranıyorlar. Hemen üzerlerine alınıp mesaj kutusunu doldurmaya başlıyorlar. Cevap verilmeyince pes etmek yerine ısrarla tekrar tekrar mesajlar atıyorlar.

Bu kişilere cevap verenler gerçekten de var mıdır acaba? Yoksa hiçbir cevap alamadan “belki” diyerek saçmalaya devam mı ediyorlar? Bu kısmını ben çözemedim. Yapmayın beyler yapmayın.. Komik oluyorsunuz.. Yapmayın..

Beyler diyorum ama tek suçlu beyler mi? Yani bir kızı rahatsız eden sadece erkek mi oluyor acaba? Çok şaşıracaksınız belki ama “hayır” sadece erkekler değil. Bir kızı bir başka kız da rahatsız edebiliyor. Nasıl mı? Hemen anlatayım.

kadınların zorlukları

Bir iki konuşmanın ardından konuya “Ben Lezbiyenim” diye devam eden bir bayan ile karşılaştığınızı düşünün. Üstelik sizinle buluşmak istiyor. Siz bir kızsınız ve karşınızda ki de kız. Konuştuğunuz kişiyle normal konuşuyorsunuz ama o sizden cevap aldıkça kendi ile ilgilendiğinizi düşünüyor. İşte en tehlikeli kısım da burası.. Ya lezbiyen olduğunu söylemeden buluşmak ister ve diğer kız bunu kabul ederse.. Birkaç buluşmadan sonra evine de çağırırsa.. Buraya dikkat. Bir kızın bekâr bir erkeğin evine gitmesi ile lezbiyen bir kızın evine gitmesi arasında hiçbir fark yok.

Anneler ve babalar kızlarına hem “yabancı erkeklerden uzak durmaları” konusunda nasihatte bulunur ama galiba artık “yabancı kadınlardan da uzak durmaları” konusunda nasihat vermek zorundalar. Bir kız hiç tanımadığı bir erkek ile buluşması nasıl riskler doğuruyorsa ne yazık ki günümüzde bir kız ile buluştuğu zaman da bu riskleri doğuracak.Kabafii Reklam Alanı