Spiral Boynuzlara Sahip Afrika Antilobu

26.06.2020 / Çevre / Genel

Heybetli yapıları ve simetrik spiral boynuzlarıyla oldukça dikkat çeken Afrika antilopları, oldukça etkileyici bir figür çiziyor.

Spiral Boynuzlara Sahip Afrika Antilobu

Doğu ve Güney Afrika bölgesinin ormanlık alanlarında yaşayan bu antiloplar, zamanlarının çoğunu yiyecek aramakla geçiren otçullardır. Birçok ülkede korundukları ve Kruger Ulusal Parkı gibi rezervlerde çok sayıda bulundukları için, bölgelerinin güney kesiminde hala çok sayıda bulunabilir.

Büyük antilop türlerinden biridir ve yetişkin bir erkek 120 ile 320 kilo arasında bir ağırlığa sahip olabilir. Omuz genişliği ise 150 cm’ye kadar varabilir.

africas greater kudu, spiral boynuzlu büyük afrika antilobu

Ama en etkileyici özelliklerinden biri, sadece erkeklerin sahip olduğu bükümlü ve simetrik boynuzlarıdır. Genellikle iki ile iki buçuk bükülme oluşturulan ve düzleştirildiği takdirde ortalama 120 cm’e ulaşabilecek olan boynuzlarının 180 cm’ye kadar ulaşanları da görülmektedir.

Bu korkunç boynuzlar ölümcül derecede hasarlar verebilecek olsa da, Afrika antilopları agresif hayvanlar değildir. Genelde sürü içerisindeki hâkimiyetin belirlenmesi için kullanılır. Fakat rekabet kızışırsa, iki erkek antilop açlıktan ölene kadar boynuzları kitli bir şekilde mücadeleye devam edebilir.

Geniş ve açık alanlardan uzak durma eğiliminde olurlar ve çizgileri ile bitki örtüsü arasında kamufle olurlar. Bazı zamanlar ise kendilerini gizli tutmak için tamamen hareketsiz durabilirler; çarpıcı güneşin altında bile. Bu onları açık alanda avlanan aslanlar ve benekli sırtlanlar gibi yırtıcı hayvanlardan çoğu zaman korur. Eğer her şekilde görünürlerse, kaçmak için olabildiğince çok ağaç ve çalının olduğu bölgeye doğru ilerlerler.

africas greater kudu, spiral boynuzlu büyük afrika antilobu 2

Büyük Afrika antilobu tehdit altında sayılmasa da, türleri hakkında hala bazı endişeler bulunuyor. Birçok hayvanda olduğu gibi, insanlar vahşi bölgeleri tarım ve sanayi alanlarına dönüştürdükçe yaşam alanları kısıtlanıyor. Ayrıca etleri ve boynuzları için avlanan kaçak avcılar tarafından da hedef alınıyorlar. Neyse ki bu aşamada nüfusları hala tehdit altında veya tehlikede olduğunu düşündürmeyecek kadar büyük.

africas greater kudu, spiral boynuzlu büyük afrika antilobu 3