Srebrenitsa Katliamı

11.07.2020 / Tarih / Genel

1991-1995 Yugoslavya İç Savaşı’nda Sırp Ordusu Srebrenitsa'ya karşı Temmuz 1995’de saldırı düzenlemiş ve 8.372 kişiyi katletmiştir.

Srebrenitsa Katliamı

1995 Temmuz’da Bosna Hersek’in Srebrenista kentinde, ağır silahlara donatılmış General Ratko Mladiç komutasındaki Sırp Ordusu tarafından katliam yapıldı. Sırp Ordusu’nun “Krivaya 95 Harekâtı” adını verdiği operasyonda 8.372 Bosnalı hayatını kaybetti.

Katliam yapan Sırp Ordusu, kadın, erkek, genç ve yaşlı demeden önüne çıkan herkesi öldürdü. Öldürülen kişilerin arasında henüz kimliği tespit edilemeyen yüzlerce kişinin olduğu bilinmektedir.

Birleşmiş Milletler tarafından güvenli bölge ilan edilen Srebrenitsa’da 400 silahlı Hollanda askeri bulunsa da General Ratko Mladiç’in katliamına engel olamadı.

Srebrenitsa katliamı, II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa'da gerçekleşmiş en büyük toplu insan kıyımı olmuş ve Avrupa'daki hukuksal olarak ilk kez belgelenmiş soykırım olarak tarihe geçmiştir.

11 Temmuz 2007 srebrenitsa sivillerin defni

11 Temmuz 2007 tarihinde kimliği belirlenen 465 sivilin defin işlemi

Katliam Öncesi

Yugoslavya’nın çöküşünün ardından Sırplar sürekli Bosna Hersek’e saldırılar düzenliyordu. Birleşmiş Milletlerin isteksiz olarak müdahale etmesi sonucu 6 bölge güvenli olarak ilan edildi. Bu güvenli bölgeler arasında Srebrenitsa da vardı.

BM, bölgenin güvenliği açısından Bosna Hersekli Müslümanların ellerinde bulunan tüm silahları topladı. Atılan bu adımın ardından Sırp Ordusu saldırılarını arttırdı. Bölgede bulunan Bosna Hersek halkı, Sırpların bu saldırılarının ardından BM Barış Gücü Komutanı Hollandalı General Thom Karremans’tan silahlarını geri isteseler de BM sadece iki F16 uçağının kent üzerinde bir kere uçuş yapmasına izin verdi.

Hollandalı askerler bir gece yarısı Bosna'daki BM Barış Gücü Komutanı Hollandalı General Thom Karremans’tan aldıkları emir doğrultusunda kenti boşalttılar. Bu karar neticesinde Hollandalı Komutan Thom Karremans kendisine sığınan 25 bin mülteciyi ve şehri Sırplara teslim etmiş oldu. Bu teslimat sonucunda Sırplı bir general tarafından Hollandalı Komutan Thom Karremans’a bir hediye verildiğine dair görüntüler ortaya çıktı.

Hollandalı askerlerin kentten ayrılması sonucunda General Ratko Mladiç komutasındaki Sırp Ordusu Srebrenitsa’ya girdi ve önüne çıkan herkesi katletti. Bir hafta süren katliam sonucunda 8.372 Bosna Hersekli öldürüldü.

srebrenitsa da toplu mezar açılışı

Srebrenitsa'da toplu mezar açılışı

Katliamdan Sorumlu İsimler

Uluslararası Savaş Suçluları Mahkemesi tarafından Srebrenitsa Soykırımı’ndan dolayı aranan, yargılanan ve mahkûm olan Sırp Üst Subaylar ve Siyasilerin listesidir

  • Momcilo Krajišnik
  • Bilyana Plavsiç
  • Ratko Mladiç
  • Zdravko Tolimir
  • Radovan Karadzic