SSL Sertifikası Nedir?

29.11.2019 / Bilim / Teknoloji / Eğitim

Türkçe de Güvenli Soket Katmanı olarak bilinen SSL, sunucular ve ziyaretçiler arasındaki bilgiyi şifreleyen bir güvenlik protokolüdür.

SSL Sertifikası Nedir?

Uzun süredir web sunucular kendi güvenliğinden sorumluydu. Bu da beraberinde kullanıcılar için risk anlamına geliyor. Çünkü birçok yazılımcı, güvenlik konusunda eksik kalıyor ve güvenlik açıklarından dolayı ya kendi sitelerine ya da ziyaretçilerine zarar veriyordu.

ssl sertifikası nedir

Secure Sockets Layer (SSL), internet üzerinden hassas bilgi göndermek ve almak için modern bir şifreleme yöntemi kullanan güvenlik protokolüdür. Ziyaretçi bir siteye erişim yaptığı zaman, kullandığı tarayıcı ile bağlandığı sitenin sunucusu arasında köprü oluşturma görevini üstlenir.

Kullanıcılar web tarayıcısı üzerinden bir siteye bağlandıklarında SSL devreye girer. SSL sayesinde veriler sunucudan şifrelenerek alınır. Kullanıcının göreceği son ekrana ise şifreler açılarak aktarılır. Bu arada korsan yazılım ile veriye erişmek isteyenler ise şifreleme metodundan dolayı bir işlem yapamazlar.

Kullanıcılar, web tarayıcısı ile bir siteye giriş yaptıklarında adres çubuğunda yer alan URL adresinin başında kilit işareti görüyorlarsa, o site SSL kullanıyor demektir. SSL kullanmayan sitelerin başında “Güvenli Değil” ibaresi yer alır. SSL kullanmayan sitelerde site URL adresleri http ile başlarken, SSL kullanan siteler HTTPS ile başlar.

ssl sertifikası avantajları nelerdir

SSL Sertifikası Avantajları

SSL sertifikası, dünya genelinde kabul görmüş bir güvenlik protokolüdür. SSL sertifikasına sahip olan siteler ise resmiyete kavuşurlar. Bu resmiyet aynı zamanda sitelere profesyonellik de katar.SSL sertifikasına sahip sitelere girişte, kullanıcılar da kendilerini güvende hissedeceklerdir. Bu durumda SSL sertifikası almış olmak site sahiplerini diğer site sahiplerinden bir adım öne çıkaracaktır.

SSL sertifikasının en önemli özelliği sağladığı güvenlik protokolüdür. SSL sertifikası almış olan bir site, sunucudan çıkan ve kullanıcıya ulaşan her bir veriyi, yüksek güvenlik koruması ile ulaştırmayı sağlar. Bu durumda özellikle kredi kartı gibi özel bilgilerin başkasının eline geçmesi zor bir hal alır.

SSL sertifikası, web siteleri için mükemmel SEO taktiğidir. SSL sertifikası alan siteler Google tarafından güvenli site olarak algılanır ve sıralamalarda diğer sitelere göre öncelikli çıkarlar.