Stan Lee Hayatını Kaybetti

13.11.2018 / Moda / Magazin / Sinema

Marvel’in efsane ismi Stan Lee, 95 yaşında hayata veda ederken ardında binlerce hayranı olan birçok süper kahraman bıraktı.

Stan Lee Hayatını Kaybetti

Spider Man, X-Men, Thor, Iron Man ve Black Panther gibi Marvel kahramanlarının ve çizgi romanlarının yapımcısı, yazarı, editörü ve yayıncısı olan Marvel’in efsane ismi Stan Lee, hayata veda etti.

Marvel Comics'in yazarı, editörü ve yayıncısı olan Stan Lee, 95 senelik hayatında Örümcek Adam, X-Men, Thor, Demir Adam, Black Panther ve Fantastik Dörtlü gibi birçok fantastik-bilim kurgu karakterini oluşturdu.

Stan Lee Hayatını Kaybetti

1922 yılında Romanya’da işçi bir ailenin çocuğu olarak doğan Lee, Timely Publications şirketinde çizgi roman editörü olarak işe başladığında henüz 18 yaşındaydı. Şirket daha sonradan adını Marvel Comics olarak değiştir.

İlk kez 1961 yılında Fantastik Dörtlü karakterlerini oluşturan Lee, bu konuda eşinde çok destek aldı. Stan Lee'nin "ilham perisi" olarak tanınan eşi Joan Lee de, geçen yıl 95 yaşında hayatını kaybetmişti.

Stan Lee Hayatını Kaybetti

Lee, 2014'te yaptığı bir açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

Yaptığım şeyin çok önemli olmadığını düşünürdüm. İnsanlar köprüler kuruyor ve tıbbi araştırmalar yapıyorlar ama ben burada olağanüstü, çılgın şeyler yapan ve kostüm giyen kurgusal insanlar hakkında hikayeler yazıyordum. Ama sanırım insanların eğlenceyi kolayca reddedemediğini fark etmiştim.