Studio Ghibli'den İki Yeni Film

17.1.2020 / Kültür / Sanat / Sinema

Ünlü mangakalar Hayao Miyazaki ve Isao Takahata’nın kurduğu Studio Ghibli, önümüzdeki senelerde iki animasyon daha çıkartacak.

Studio Ghibli'den İki Yeni Film

Yılbaşında yaptıkları kamuoyu yayınında 2019 başarılarından bahseden ve 2020 yılına büyük hedeflerle giren Hayao Miyazaki ve ekibi, ellerinde bulunan ve tamamlanması beklenen tüm çalışmaları yılın ortasında yayınlayacaklarını açıklarken, iki yeni film üzerinde çalıştıklarının da altını çizdi.

Genzaburo Yoshinonun 1937 yılında yayınladığı mangakadan uyarlanan Kimi-tachi wa Do Ikiru ka, How Do You Live

2016 yılında emekli olması beklenen ve bir türlü işinden kopamayan Üstad Hayao’nun liderliğinde yürütülen iki filmden biri Kimi-tachi wa Do Ikiru ka (How Do You Live?) isimli bir animasyon. Genzaburo Yoshino’nun 1937 yılında yayınladığı mangakadan uyarlanacak olan yapımda 15 yaşındaki Koperu ve amcasının başından geçen fantastik olaylar anlatılıyor.

Film her ne kadar 2020 Tokyo Olimpiyatları’na yetiştirilmek istense de maalesef henüz işin yarısına bile gelinmiş değil. Bu yüzden çok daha büyük bir ihtimalle 2022’de Nagakute şehrinde yapılacak olan Studio Ghibli Tema Parkı’nın açılışında gösterime girmesi planlanıyor.

studio ghibli tema parkı

Hayao Miyazaki’nin son eseri olarak lanse edilmeye başlayan çalışma, ünlü mangakanın kendiyle ilgili yaptığı, “eskiden bir ayda 10 dakikalık bir kesiti bitiriyordum şimdi ise 1 dakikalık kısmını zar zor yetiştiriyorum” özeleştirisi sebebiyle belki biraz daha uzak gelecekte yayına girecek. Bekleyip göreceğiz.

Bir diğer film konusunda ise ünlü animasyon şirketi tamamen sır küpü kesilmiş durumda. Bu sene vizyona girmesi planlandığı halde hakkında bir şey konuşulmaması animasyonu oldukça gizemli bir hale getirmiş durumda.

Bakalım anime severleri önümüzdeki günlerde neler bekliyor! Çalışmaları ilk elden duymak için Studio Ghibli’nin web sitesini takipte kalabilirsiniz.