TEKNOFEST 2019 Sona Erdi

23.09.2019 / Bilim / Teknoloji / Eğlence

Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, 6 günde 1,5 milyon kişiyi ağırladı.

TEKNOFEST 2019 Sona Erdi

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Bayraktar, TEKNOFEST 2019'da 1,5 milyon ziyaretçi sayısını aştıklarını ve dünya rekoru kırdıklarını söyledi.

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, ülkenin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle Atatürk Havalimanı'nda yapılan TEKNOFEST’deki askeri ve sivil katılımcı firmaların stantları, yoğun ilgi gördü.

teknofest 2019

Etkinlikler Göz Doldurdu

Festival boyunca birbirinden güzel etkinlikler yapıldı. Ziyaretçiler paraşüt deneyimi yaşarken uçak gösterileri ile büyülendi. Yerli teknolojilerin sergilendiği festivalde katılımcılar hem gururlandı hem de eğlendi.

teknofest etkinlikler

Festivalin şüphesiz en dikkat çeken etkinliği ise F16 uçağı ile yapılan akrobasi görselleri oldu. F16 havalanınca adeta alanda bulunan herkes gökyüzünü izlemeye başladı. F16, yerdeki tüm etkinlikleri insanlara unutturdu.

Festival alanında bulunan uçaklar ziyaret etmek için sıraya girmeniz gerekiyor. Sabah erken saatlerde giden kişiler için sıra da beklemek zor olmadı. Fakat öğlen saatlerinden sonra kalabalık arttığı için sıra kuyrukları da uzadı.

teknofest olumsuzluklar

Olumsuzluklar Giderilemedi

İstanbul Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST 2018’in en büyük sorunu ulaşımdı. İstanbul Havalimanı’na gidilse bile otopark ile festival alanı uzak olduğu için insanların yürüme mesafesi de artmıştı. TEKNOFEST 2019’da da pek bir şey değişmedi.

Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen TEKNOFEST 2019’a ulaşım kolaydı. Metro hatta festival alanına kadar gidiyordu. Fakat insanlar için zorlu süreç burada başladı. Alana giriş ve çıkış tek noktadan olduğu için yoğun sıkışma yaşandı. Alandan çıkıp metroya binmek zaman zaman bir saat sürdü. Ayrıca arabaları ile gelenler için de trafik sorunu vardı. Hem çevre yolunun trafiği hem de TEKNOFEST’in trafiği bir araya gelince araç sürücüleri için çekilmez bir çile oldu.

teknofest sona erdi

Zor bela içeriye giren insanları bekleyen bir diğer olumsuz olay ise dinlenme alanlarının yetersiz olmasıydı. Özellikle çocuklar ile etkinlik alanına giden kişiler, yoruldukları zaman oturacak alan bulmakta zorluk çekti. İçeride yer alan dinlenme alanı çok küçüktü. Bebek bakım alanları bulmak ise baya zor oldu.

TEKNOFEST 2018’e katıldığımız zaman yiyecek sıkıntısı çekmemiştik. İçeride yiyecek satan firmalar vardı. Fakat TEKNOFEST 2019’da içeride sadece su satışı vardı.

teknofest bitti

TEKNOFEST Sona Erdi

81 il 122 ülkeden 17.373 takımın yarıştığı festivale 50 bin başvuru yapıldı. 10 bin finalistin yer aldığı TEKNOFEST, 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşti.

teknofest galeri