TEKNOFEST Sona Erdi

25.9.2018 / Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN / Bilim / Teknoloji

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile İBB tarafından “Ayakları Yere Basmayan İlk Festival” sloganı ile ilk defa düzenlenen Teknofest, sona erdi.

TEKNOFEST Sona Erdi

Ayakları Yere Basmayan İlk Festival sloganıyla Türkiye Teknoloji Takımı (T3) Vakfı ve İBB tarafından düzenlenen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, son erdi. 500 bin kişinin katıldığı belirtilen festivalde, gösteriler yapan Solo Türk ve Türk Yıldızları gönülleri fethetti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İstanbul’un yeni havalimanının 29 Ekim’de açılacağını duyurdu. Gerekli testlerin yapıldığına vurgu yapan Oktay, Cumhurbaşkanımızın bile havalimanına iniş yaptığını söyledi. Cumhurbaşkanımızın iniş yapmasını en büyük güven göstergesi olarak belirtti.

Festival bünyesinde yapılan etkinliklerde derece alan gruplar, ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldılar.

Rekor katılım ile 20 – 23 Eylül tarihleri arasında İstanbul Yeni Havalimanı’nda gerçekleşen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali’nde, vatandaşlar İHA, Milli Muharip Uçak, Genel Maksat Helikopteri T625, Hürjet, Hürkuş ve ATAK helikopterlerini yakından görme şansı buldular.

İSMEK Teknofet’te

Teknofest’e Bilişim Okulu ile katılan İSMEK (İstanbul Büyükşehir Belediyesi hayat Boyu öğrenme Merkezi), öğrencilerin geliştirmiş olduğu eserleri İBB standında sergiledi. Öğrencilerin yaptıkları projeler arasında 3 boyutlu yazıcı da yer aldı.

Kenan Sofuoğlu’ndan Muhteşem Performans

AK Parti Sakarya Milletvekili ve Dünya Supersport şampiyonu motosikletçi Kenan Sofuoğlu "Kawasaki H2R" motoru ile Tesla P100 DL, Red Bull sporcusu Türkiye ralli şampiyonu Yağız Avcı’nın kullandığı Lotus Evora 430 GT, Avrupa Şampiyonu Red Bull sporcusu motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu’nun kullandığı Aston Martin The New Vantage, SoloTürk F16 uçağı ve özel jet Challenger 605’e meydan okudu.

Teknofest

Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN

Olumsuzluklar ve Eksiklikler

Milli teknoloji adımı olarak reklamlarda karşımıza çıkan TEKNOFEST’te Google, Microsoft ve Honda gibi teknoloji firmaları da yer aldı. Google Dene Yap atölyesinin hemen yanında yer alan Casper ise çocuklara bilgisayarda oyun oynattı.

Henüz dış çevresinde çalışması bitmeyen yeni havalimanında düzenlenen festivalin ilk günü tam bir rezalet yaşandı. Yaya yolu olmayan alt geçitten küçücük çocukları yürüttüler. Daha kötüsü ise, küçücük çocukların katıldığı festivalde bol miktarda hafriyat taşıyan kamyonlar vardı.

Teknoloji festivalinin en büyük eksikliği ise içerisinde teknolojinin olmamasıydı. Uçak gösterileri ile hafızalarda yer edinen TEKNOFEST’in, karada da bir o kadar çok teknolojik içeriğe sahip olmasını isterdik. Serglenen uçaklardan başka bir şey neredeyse yoktu.

Bu yazının galerisi için tıklayınız