Telefonlar Gelecekte Nasıl Görünecek

10.04.2023 / Bilim / Teknoloji / Genel

Mobil cihazların mucidi olarak bilinen Martin Cooper, telefonların gelecekte ‘şarj etmeye gerek kalmaksızın’ kullanılabileceğini açıkladı.

Telefonlar Gelecekte Nasıl Görünecek

Günümüzde kullanılan mobil cihazların babalarından Martin Cooper, akıllı cihazlardan da önce kullanılan telefonların mucidi olarak tanınıyor.

Motorola, tarihin ilk taşınabilir telefonunu üretmişti. Motorolanın o dönemki mühendislerinden olan Martin Cooper, yoğun çalışmalar sonucunda tarihin ilk taşınabilir telefon ile görüşmesinin yapılmasını sağlamış oldu.

Bu çalışmaların ardından piyasaya sürülen ilk telefon Motorola DynaTAC 8000X olmuştu. Bu telefon 1983 yılında piyasaya çıktığında 1.1 kilogram ağırlığındaydı. Uzunluğu 23 cm olan telefon, o dönemlerde 3.995 dolardan satılıyordu. Günümüz ekonomisi ile bu fiyat, 10 bin doların üzerine çıkıyor.

Zaman geçtikçe bu cihazlar evrim geçirerek ufalmış ve ceplerde taşınacak boyutlarda küçülmüştür. Hatta ilk çıkan telefonlarda yer alan antenler de zamanla ortadan kalkmıştır.

Zamanla bu cihazlar da yerini akıllı telefonlara bıraktı. Ancak cep telefonlarının evrimi henüz tamamlanmadı.

Telefonlar her ne kadar akıllı cihazlar olsalar da her geçen gün değişen teknoloji ile pil ömürleri, kamera kaliteleri, ekran görüntü kalitesi ve tasarımları sürekli değişmeye devam etti.

Katıldığı bir röportajda yapay zeka alanındaki gelişmelere dikkat çeken Cooper, telefonların geleceği hakkında da açıklama yaptı. Cooper’a göre telefonlar gelecekte insanların bir parçası olacak ve insan vücudu ile şarj edilecek.

Cep telefonu senin bir parçan olacak, şarj etmene gerek kalmayacak, çünkü vücudun mükemmel bir şarj cihazı.