Telefonlardan Fırlayan Sevimli Dostlar

20.12.2019 / Kültür / Sanat / Bilim / Teknoloji

İllüstratör Andrew Rae, telefonlardan çıkan canavarlarla insanların bütünleşmesini resmederek tüketim toplumuna bir göndermede bulundu.

Telefonlardan Fırlayan Sevimli Dostlar

Cep telefonu kullanımı modern yaşamın temel unsuru haline geldi ancak dışarıda gezerken bile insanların mobil cihazlarından kafalarını kaldıramamaları, dünyanın dört bir yanında her geçen gün artan bir gerçek. Bu gerçeği kabullenmek zorunda kalan Çin ve Avrupa'daki bazı belediyeler, sadece telefon kullanıcılarının yürüyebileceği kaldırımlar tasarladı.

Çin ve Avrupadaki bazı belediyeler, sadece telefon kullanıcılarının yürüyebileceği kaldırımlar tasarladı

Gündelik yaşamı içerisinde kalabalık bir yerden geçerken bu fikir için ilham alan ve başlangıçta telefonları, insanların gıdıklayarak şımarttığı sevimli canavarlar olarak resmetmek istediğini ifade eden Andrew Rae, proje ile ilgili şunları söylüyor:

Telefonlar çekimde çok küçüktü ve insanların küçük canlıları tutuyormuş gibi görünmesini sağlayamadım. Onun yerine telefonlardan çıkan ve bize bakan, bizimle bütünleşen nesneleri veya yaratıkları çizdim. Telefonun ekranı gerçek dünya ile dijital dünyanın kesiştiği bir portal olduğu için fantastik bir geçiş yakalamış olduk.

Aslında her ne kadar fotoğrafta bulunan kişilerin özel yaşantısından dolayı telefondan çıkan canavarlarla yüzleri örtülmüş olsa da izleyiciler için bu, cep telefonları tarafından dijital dünyaya çekilen insanlar olarak yorumlanıyor. Zaten sanatçının da yansıtmak istediği düşünce, modern toplumda gittikçe karanlıklaşan bir teknoloji gözlemi.

andrew rae phone buddies illustration 1

andrew rae phone buddies illustration 2

andrew rae phone buddies illustration 3

andrew rae phone buddies illustration 4

andrew rae phone buddies illustration 5