Telegram WhatsApp'a rakip oldu

26.7.2018 / Bilim / Teknoloji

Son günlerin popüler uygulaması Telegram, yakaladığı çıkış ile 200 milyon kullanıcı sayısına ulaşarak Whatsapp’a meydan okuyor.

Telegram WhatsApp'a rakip oldu

2013 yılında hayatımıza giren mesajlaşma uygulaması, 200 milyon kullanıcı sayısına ulaşarak Whatsapp ve Facebook Massenger’a ciddi rakip olduğunu göstermiş oldu. Üstelik son günlerde Facebook’un skandallarını duyduğumuz zaman Telegram kullanmak oldukça cazip geliyor.

Telegramın bu başarısını kurucu Parel Durav, hiç reklam kullanmadan tamamen kullanıcıların birbirlerini davet etmeleri sonucu yakaladıklarını açıkladı. Ayrıca Durav, Telegram uygulamasının 1 bayt bile veri paylaşmadığının da altını çiziyor.

Telegram uygulamasında arkadaşınız ile sohbet ettiğiniz zaman mesajlarınızı sildiğinizde geri döndürmenizin tek bir yolu var. O da sohbet ettiğiniz arkadaşınızın o sohbetleri silmemiş olmasıdır. Eğer her iki tarafta mesajları silerse bir daha o sohbete ulaşamazsınız. Çünkü Telegram uygulaması sohbetleri saklamıyor.

Popüler mesajlaşma uygulaması Telegram, uçtan uca şifreleme özelliğini ilk sunan uygulama olarak öne çıkıyor. Bu şifreleme sebebiyle Rusya ve İran tarafından çeşitli yaptırımlara maruz kalınmış ve hatta geçtiğimiz Nisan ayında Rusya’da kullanımı yasaklanmıştı.

Telegram, istemci kodunu tamamen açık kaynaklı olarak sunan ilk mesajlaşma uygulaması olarak da tarihe adını yazdırıyor. Ayrıca üçüncü taraf uygulama ve bot geliştiriciler için de yüzde 100 açık API’ler sunuluyor.

Telegram uygulamasını telefonunuza indirerek kullanabilirsiniz. Dilerseniz tıpkı Whatsapp’ta olduğu gibi web.telegram.com adresine girerek online olarak da bu hizmetten faydalanabilirsiniz.