Tencent 42 Milyar Dolar Gelir Açıkladı

19.08.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

PUBG Mobile gibi başarılı yapımlarıyla tanınan Çin merkezli Tencent, 2021 yılının ilk 6 ayında 42 milyar dolar gelir elde etti.

Tencent 42 Milyar Dolar Gelir Açıkladı

Epic Games, Riot Games, Activision Blizzard ve Ubisoft gibi dev şirketlerle çalışan Çinli internet devi Tencent, kadrosuna yeni girişimleri katarak büyümeye devam ediyor.

Özellikle pandemi döneminde insanların eve kapanmasını fırsat bilen teknoloji şirketleri, oyun pazarında ilerlemiş durumda. Mobil oyun sektörünün hız kazanması ile teknoloji şirketleri de gelirlerini uçuk rakamlarda arttırdı.

2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 23'lük bir büyüme gösteren Tencent, yılın ilk yarısında ise yüzde 46 büyüyerek gelirlerini 42.24 milyar dolara çıkarmayı başardı. Tencent tarafından yapılan açıklamada, şirketin faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde sadece 6 ayda 13 milyar dolar kara geçtiği belirtildi.

Dünyanın en çok oynanan mobil oyunlarından PUBG Mobile'ın da sahibi olan Çinli şirket, bu kazancın 6 milyar dolarlık kısmını oyun sektöründen, 4 milyar dolarlık kısmını da sosyal ağlardan elde etti.