TFF Yabancı Kuralını Değiştiriyor

14.3.2019 / Spor / Genel

Spor toto Süper Lig’de kulüpler kadrosunda 14 yabancı bulundurabiliyordu. Bu sayı gelecek sezon itibariyle kademeli olarak azaltılacak.

TFF Yabancı Kuralını Değiştiriyor

Spor Toto Süper Lig'de uygulanan yabancı kuralı, sezon sonunda değişiyor. Kulüplerin 28 kişilik kadrosunda 14 yabancı futbolcu bulunuyordu. Bu sayı gelecek sezondan itibaren kademeli olarak düşürülecek ve bazı sınırlamalar getirilecek.

Her kulübün kadrosunda yer alan yabancı oyunculardan en fazla 12 tanesi maç kadrosuna dahil edilebiliyordu. Bu durumda ilk 11’in tamamı yabancı oyunculardan oluşacak şekilde kadro oluşturulabiliyordu.

Galatasaray

Bu kural TFF tarafından değiştirildi. Yabancı sayısı kademeli olarak 10 futbolcuya düşürülecek. Kulüp bünyesinde bulunan 10 yabancı oyuncunun ise sadece 6 tanesi kadroda yer alabilirken 2 tanesi yedek listede diğer 2 tanesi de tribünde yer alacak.

En büyük problem ise sözleşmesi devam eden yabancı oyuncular olarak gözüküyor. Bunun için kademeli bir geçiş süreci planlayan TFF, Kulüpler Birliği üyeleriyle de konuyu masaya yatıracak. Kadrosunda 14 yabancı oyuncu bulunduran kulüpler 4’er oyuncu ile yollarını ayırması gerekiyor.

Beşiktaş

Spor Toto Süper Lig'de üç sezondur uygulanan mevcut yabancı sistemine göre kadrolarını şekillendiren kulüplerimizde 90 futbolcunun 31 Mayıs 2019 itibarıyla sözleşmesi sona erecek. Kulüpler Birliği toplantısı 21 Mart Perşembe günü yapılacak ve konu masaya yatırılacak.