The Boys

07.07.2022 / Deneme / Genel

Düğmelerden birini yanlış iliklersen diğerleri de yanlış iliklenmeye devam ediyor.

The Boys

Bir ve ikinci sezon için konuşmak gerekirse The Boys sıkı bir Amerikan dış politikası eleştirisiydi. Zaten Amerikalılar bunu hep yapıyor. Peki, bunu neden yapıyorlar? Bence iki sebebi var;

    1) Yaptıkları onca hatayı hepsinin ardında bir sebebi var kolaycılığına indirgemek ve bunun üzerinden meşruiyet kazandırmak.

    2) Demokrasi dediğin böyle olur? Herkes her haltı yiyebilir ama eninde sonunda cezasını çeker ya da mükâfatını alır şeklinde.

Herkesin bir şekilde insanüstü güçlere sahip olma ihtimali çok cezbedici tabii fakat biz bunu ikinci sezonun sonlarına doğru anlıyoruz. Meğerse süper kahramanlarımız çocukluktan beri seçilmiş olup üzerlerinde deneyler yapılarak olağanüstü varlıklar haline gelen birer pazarlama ürünüymüş.

İşin vahim tarafı ya da beyaz tarafı diyelim sadece iyi süperler yok. Bir de bunların kötüleri var. Süperler bunları alt ediyor bunları kontrol edenlerde ortaya çıkan kaostan nemalanmak için istediklerini yaptırma konusunda halktan meşruiyet kazanıyor. İşte Amerika’nın dünyayı kısaca yönetme biçimi ve iç politikayı bununla beraber yürütmesi.

Gerçi günümüzde siyasi iktidarını zoraki sürdürmek isteyen bütün ülkeler buna benzer iç ve dış politikalar sergiliyor.

Sonuç olarak düşünmeyen, sorgulamayan, hayattaki anlam arayışını bile önüne sunulmuş olanlardan seçmek zorunda olan nesiller şu an pıtrak gibi yetişiyor. Çünkü kendini tanımak nedir bilmiyor. Hata yapma cesareti gelecek kaygısı, aç kalma korkusu ile bizzat anne ve babaları tarafından enjekte ediliyor.

Velhasıl düğme ilikleme hikâyesi gibi birini yanlış iliklersen öteside yanlış iliklenmeye devam ediyor.

The boys üçüncü sezon çıktı bakalım. Neleri göreceğiz? Zahiri ve batini olarak bekliyoruz.

 

*Homelander başlıklı yazımı okumak için görsele tıklayınız.

homelander isimli yazı