'Tilki Gibi' Olmak

27.05.2022 / Genel

Çevremizde kurnazlık yapan kişilere ‘tilki gibisin’ deriz. Peki, bu söz nerden gelir? Neden ‘tilki gibisin’ denir?

'Tilki Gibi' Olmak

Tilki gibi olmak kurnazlıkla eşdeğer bir tabirdir. Bunu da kısa bir hikâye ile anlatmak istiyorum. Tilki gibi olmanın hikâyesi şöyle:

Bir gün bir tilki kuyruğunu kayaya sıkıştırır. Kuyruğunu çıkartamayınca da kesmek zorunda kalır. O anlara şahit olan başka tilki “kuyruğunu neden kestin” diye sorar.

Bu şekilde kendimi çok mutlu hissediyorum” diyerek cevap verir tilki. “Adeta mutluluktan havaya uçuyorum” diye de ekler. Bu sözleri duyan diğer tilki hemen kendi kuyruğunu keser. Mutluluk yerine derin bir acı hissi yaşar.

Koşarak tilkinin yanına gider. “Neden beni kandırdın. Mutluluk değil acı çekiyorum” diye çıkışır. “Eğer acı çektiğini diğer tilkilere söyler ya da hissettirirsen onlar kuyruklarını kesmez ve bizimle dalga geçerler” şeklinde cevap alır.

Koşarak diğer tilkilerin yanına giderler. Kuyruk kesmenin çok mutluluk verici olduğunu anlatırlar. Her kuyruğunu kesen tilki acı çekerek yanlarına gelse de aynı yöntemle hepsini ikna ederler.

Bu sayede tilkilerin büyük kısmı kuyruklarını keser. Çoğunluk kendilerine geçince kuyruklu tilkilerle dalga geçmeye başlarlar.

İşte hayat böyledir. Önce toplum bozulur. Sonra da toplumu bozanlar normal olan kişileri anormal olarak görüp onları ayıplarlar.