Tırnak Nasıl Hızlı Uzar?

25.06.2022 / Genel

İnsanlarda tırnaklar günde ortalama olarak 0,1 milimetre uzar. El tırnaklarının uzayıp tamamen yenilenmesi 4-6 ay, ayak tırnaklarının ise 12-18 ay sürer.

Tırnak Nasıl Hızlı Uzar?

Tırnakların büyüme süresi kişiden kişiye, yaşa, mevsime, özel bakıma ve kalıtsal özelliklere göre farklılık gösterir. El ve tırnak bakımına özen gösteren herkesin uzun tırnakları olduğu görülür. Bu tırnaklar ise genellikle takmadır. Ancak isteyen kişiler kendi tırnaklarını tıpkı takma tırnaklar gibi uzatabilirler. Tırnak uzatmak ise oldukça kolaydır. Zeytinyağı kürü, tırnakların hızlı uzamasını sağlayan diğer bir yöntem. Ayrıca tırnağı ve tırnak etlerini nemlendirdiği için ellerin çok daha bakımlı görünmesini sağlıyor.

Tırnak gün içerisinde ne kadar çok suya değerse o kadar hızlı uzar. Ancak fazla suyla temas tırnağı inceltir ve kırılmasına neden olur. E vitamini tırnağı hızlı bir şekilde uzatır. Eczanelerden kapsül halinde alınıp el kremine katılabilir. 

Evde hızlı tırnak uzatma yöntemi olarak sirke kürü de çok sık tercih ediliyor. Beyaz sirke aynı zamanda tırnaktaki sararmaların da önüne geçiyor. Tek yapman gereken bir kaseye beyaz sirke koyduktan sonra tırnaklarını 5 dakika içinde bekletmek. Daha sonra ellerini temizleyip nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Kan damarlarının dolaşımı sayesinde beslenen tırnaklar; ellerini kullanmayanlarda, dolaşım bozukluklarında, beslenme yetersizliklerinde, diyet yapanlarda, emzirme dönemleri ve çeşitli tırnak hastalıklarının oluşmasıyla yavaşlar. Hindistan cevizi yağı ise tırnakları beslemesinin yanında tırnak etini güçlendirir.Sadece tırnaklarınıza masaj yapmanız yeterlidir. Daha iyi bir bakım içinse her gün içine ellerinizi koyabileceğiniz bir kabın içinde hazırlayacağınız karışım için ise; çeyrek bardak Hindistan cevizi yağının içine yine aynı ölçüde bal ve 4-5 damla biberiye yağı damlatın.

Sağlıksız beslenme ve yetersiz su tüketmek tırnakların güçsüz kalarak kırılmasına neden olur. Varsa sağlık sorunlarının giderilmesi ve doğru beslenme programı tırnaların daha hızlı uzamasını sağlar. Beslenmenize önem göstermezseniz, tırnak bakımı kusursuz olsa dahi tırnaklardaki zayıflama ve kırılmayı önleyemezsiniz. 

En önemli kural dengeli ve öğün atlamadan sağlıklı beslenme. Biotin, saç ve tırnak uzamasını destekleyen keratin üretimini destekleyen bir içerik olarak karşımıza çıkıyor. Tırnaklarının hızlı uzaması için biotin takviyesi kullanabilir (öncesinde eczacıya veya doktora danışmalısın) veya biotin içeren besinler tüketebilirsin. Biotin içeren yiyecekler havuç, yumurta, somon ve kuruyemişlerdir. 

Tırnaklarımızı Nasıl Hızlı Uzatabiliriz?

  • Yuvarlak kesilerek törpülenen tırnak, küt kesime göre daha hızlı uzar.
  • Tırnaklarınızı suda bekletmek tırlankların daha hızlı uzamasını sağlar. En yaygın bilinen hızlı tırnak uzatma yöntemi olan suda bekletme, tırnakların yumuşayarak kırılmasına neden olur. Tırnak kırılmasını önlemek için güçlendirici tırnak bakımını ihmal etmeyin. Tırnakları güçlendirmek ve daha parlak görünmesini sağlamak için suyun içine bir kaç damla limon damlatmanızı öneriyoruz.
  • Sürekli oje kullanmak, tırnakların gücünü kaybetmesine neden olur. Haftada 2 gün oje sürmeyin ve tırnaklarınızı dinlendirin. Oje sürmeden önce güçlendirmek için mutlaka top coat kullanın.
  • Sirke ve tuzu karıştırarak tırnaklarınıza sürmek uzamayı hızlandırıcı etkiye sahiptir.
  • Limon suyu, zeytinyağı ve menekşe yağını karıştırarak tırnaklarınıza sürmek hem tırnakların hızlı uzamasını sağlar hem de beslenip güçlenmesine yardımcı olur.
  • Muz, portakal, elma kabuğu ile tırnaklarınızı ovun. Meyve masajı, tırnak etlerini uyarır ve tırnak uzamasını hızlandırır.
  • Tırnaklarınızı zorlayan hareketlerden kaçının. Uzayan tırnaklar kırılgan yapıya sahiptir. Tırnak kenarlarında oluşan et parçalarından rahatsızlık duyuyorsanız vazelin sürerek nemlendirin. Tırnağa zarar vermeden tırnak çevresinde oluşan ölü parçaları kesin.
  • Menekşe Yağı, Tırnakları uzatma konusunda etkili olan yağlardan biri de menekşe yağıdır.
  • Tırnaklarınızı haftada 2 kez menekşe yağı ile ovarak çok daha kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde uzamalarına yardımcı olabilirsiniz.
  • Portakal Suyu, İçerisinde bol miktarda C vitamini bulunduran portakal, bu özelliği sayesinde vücuttaki kolajen üretimini destekler. Kolajen; kıkırdak, kemik, lif ve eklemlerin oluşması için gereklidir. Ayrıca portakal, tırnakların uzamasına yardımcı olan folik asit bakımından da zengindir. Portakalın tüm bu özelliklerinden yararlanabilmek için taze bir portakalın suyunu sıkın. Tırnaklarınızı portakal suyuna daldırıp 10 dakika kadar bekleyin. Sürenin sonunda ellerinizi ve tırnaklarınızı temizleyip nemlendirici sürün. Bu yöntemi tırnaklarınız istediğiniz uzunluğa gelene dek, her gün uygulayabilirsiniz.