Tohum Üretiminde Dev Artış

4.3.2019 / Ekonomi / Çevre

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tohum üretiminin son yıllarda sürekli arttığını belirterek 1 milyon 50 bin tona ulaştığını açıkladı.

Tohum Üretiminde Dev Artış

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tohum üretimiyle ilgili olarak ülkemizin çok iyi bir noktaya geldiğini belirtti. 2002 yılında 150 bin ton olan yıllık tohum üretimi şuan 1 milyon 50 bin ton rakamına ulaştı.

Milli Tohum Üretimi

Bakan Pakdemirli, Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde bulunan yer altı patates deposunu inceledi. Firmanın analiz laboratuvarı ve sera bölümünü de gezen Pakdemirli, incelemelerden sonra gazetecilerle bir araya geldi.

Gazetecilerin tohum üretimi ile ilgili sorularına Bakan Pakdemirli, konuşmasına şöyle cevap verdi:

Tarımla ilgili her konu günlük siyasete alet ediliyor ama buradaki rakamları ve gerçekleri bilerek konuşmak gerekli diye düşünüyorum. 150 bin ton üretimden 1 milyon 50 bin tona gelmişiz. Dünyada da 11. sıradayız. Türkiye, 2023 ile ilgili kendisine hep ilk 10'da olmak gibi bir hedef koydu. Tohumculuk sektöründe de aslında 11. sırayla ve 750 milyon dolarla dünyada ihracatta 11. sıradayız. Tabii ki bunu daha iyi yapmamız lazım. Bu tarz inisiyatif ve girişimleri bakanlık olarak sektör olarak mutlaka destekliyor olmamız lazım. Daha iyiye doğru bir yolculuğa çıkmamız lazım, bulunduğumuz yeri de kötü görmüyor olmamız lazım. Bugün burada gözlediğimiz şeyler, ben bu işin Avrupa'sını, Hollanda'sını ve Almanya'sını, Fransa'sını da biliyorum, burada birçok konuda şu an Avrupa'nın daha ilerisinde olduğumuzu gördüm ve müşahede ettim, bu da son derce memnuniyet verici.