Trakya'da Doğalgaz Rezervi Bulundu

4.05.2019 / Ekonomi / Genel

Kanadalı bir şirket tarafından Trakya’da yürütülen sondaj çalışmalarında yüksek basınçlı zengin doğal gaz rezervi tespit edildi.

Trakya'da Doğalgaz Rezervi Bulundu

Kanadalı bir şirketin Trakya’da yürüttüğü sondaj çalışmalarından olumlu sonuç alındı. Bölgede, yüksek basınçlı zengin doğal gaz rezervi tespit edildi.

Türkiye her yıl milyarlarca doları, petrol ve doğalgazın başını çektiği enerji ihtiyacı için harcıyor. Oysa ülkemizde de bilinenden çok daha fazla doğal gaz rezervi olduğu tahmin ediliyor. Bu tezi bir kez daha kanıtlayan adım ise Trakya’dan geldi.

Trakya da Doğal Gaz

Trakya’da ileri teknolojik cihazları ile sondaj çalışması yapan Kanadalı şirket Valeura, yürüttüğü çalışmalardan olumlu sonuçlar elde etti. Bölgede yüksek basınçlı doğal gaz rezervi bulan şirket, rezervin 20 trilyon metreküp olduğunu tahmin ediyor. Yani bulunan bu doğal gaz 3,5 mikyar varil petrole eşit.

Trakya’da bulunan rezerv yabancı basının da gündeminde yer aldı. İngiliz The Daily Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, Kanadalı şirketin Norveçli partneri Equinor ile birlikte yaptığı çalışmaların İstanbul’a sadece 2 saatlik mesafede olduğuna dikkat çekildi.

Gazete, “Doğal gazı tamamen yurt dışından ithal eden Türkiye, böylece Rusya’ya olan enerji bağımlılığından kurtulabilir. Bu miktardaki doğal gaz rezervi aynı zamanda Türk ekonomisini de besleyebilir” yorumunda bulundu.

Yaklaşık sekiz yıldır Türkiye’de bu alanda çalışmalar yaptıklarını belirten Valeura CEO’su Sean Guest, şunları söyledi:

Devepınar-1 sahasında yaptığımız sondajdan elde edilen sonuçlar, bölgede yüksek basınçlı doğal gaz bulunduğuna dair tahminlerimizi destekliyor. Elde ettiğimiz ilk sonuçlar bizi cesaretlendirdi. Yamalık-1 ve İnanlı-1 sahalarımızın 20 kilometre kadar uzağında da yüksek basınçlı gaz ve rezerv bulunduğu görülüyor. Yakın gelecekte birkaç alanda üretim testlerine başlayarak gaz akışına dair detayları anlamış olacağız.