Tren ve Posta Ücretlerine Zam

7.10.2019 / Ekonomi / Genel

Yüksek hızlı ve “konvansiyonel” oalrak adlandırılan tren biletleri ile posta gönderim ücretlerine yüzde 20 oranında zam yapıldı.

Tren ve Posta Ücretlerine Zam

Türkiye, köprü ve otoyol zamlarını tartışırken, bugüne yine zam haberiyle uyandı. Köprü ve otoyol ücretlerine yüzde 20 oranında zam yapılmıştı. Bir zam da tren ve posta ücretlerine geldi.

yht zam

Buna göre Ankara-İstanbul (Pendik’e kadar) hızlı tren bilet fiyatı (normal) 71 TL’den 85.50 TL’ye çıktı. Ankara-İstanbul (Halkalı ya da Bakırköy) de 96 TL’ye yükseldi.

Ankara-Eskişehir ve Ankara-Konya hızlı tren bilet fiyatları 31 TL’den 37.50 TL’ye yükseldi. İndirimli bilet (yüzde 15) fiyatı Ankara-Eskişehir 26.50 TL’den 32 TL’ye çıktı.

ptt zam

PTT de gönderi ücretlerine yüzde 20 zam yaptı. Ayrıca 20 grama kadar haberleşme gönderileri KDV dâhil 2 TL’den 2.4 TL’ye çıkartıldı.

Haberleşme gönderisi, Posta Hizmetleri Kanunu'na göre, kitap, katalog, gazete ve süreli yayınlar hariç, herhangi bir fiziksel araç üzerine yazılan veya elektronik ileti şeklinde hazırlanan, gönderici tarafından gönderi üzerinde belirtilen adrese sevk ve teslim edilmesi gereken telgraf da dâhil her türlü gönderiyi kapsıyor.