Tuhaf Sürreal Düş Manzaraları

12.05.2022 / Kültür / Sanat / Genel

Gerçekle rüya arasında bir yerde asılı duran Ukraynalı sanatçı Oleg Oprisco'nun fotoğrafları büyüleyici anlar oluşturuyor.

Tuhaf Sürreal Düş Manzaraları

Sanatçı izleyicileri bir merak duygusuyla saran sürreal ortamların küratörlüğünü yapmak için esrarengiz figürler, manzaralı yerler ve çeşitli göz alıcı sahne dekorları kullanıyor. Amacı, bir kitap okurken sıklıkla akla gelen belirsiz, değişken görselleri yakalayan görüntüler yaratmak olan Oprisco, “sonsuz ilham bizi her yerde kuşatıyor” diyor ve ekliyor:

Bunlar gerçek hayattan yerler, insanlar ve sahneler. Bu anları yakalayıp iyileştiriyorum, anlam katıyorum, ayrıntılar üzerinde çalışıyorum, renkleri seçiyorum ve dekor ekliyorum. Bütün fotoğraflar için gerçek sahne malzemeleri oluşturuyorum. Bu hazırlık uzun ama aynı zamanda çok ilham verici ve bana karakterin tüm imajını, duruşlarını, kıyafetlerini ve temel ruh halini düşünme fırsatı veriyor.

Oleg Oprisco, dijital değişikliklere güvenmek yerine, elinden geldiğince fazlasını yaratmaya inanıyor. Giysi ve arka plana kavramsal eklemelerle zenginleştirilebilecek kompozisyon alanlarını bulmak için hayal gücünü kullanıyor. Sonuç olarak, bu aksesuarlar, ister bir duygu ister bir aktivite olsun, fotoğrafın içinde saklı olan hikâyeyi iletmek için araçlar haline geliyor. Popüler sanatçı, insan ve doğanın etkileşimini gösterirken, basit sahneleri abartıp karmaşıklaştırıp adeta bir bulmaca ya da bilmece oluşturuyor.

Oprisco'nun gerçeküstü fotoğraflarından bazılarını görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazlasını için sanatçının Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Ukranian Artist Oleg Oprisco Surreal Dreamscapes gallery