Tüm Eşyalarıyla Venezuelalı Mülteciler

4.02.2020 / Kültür / Sanat / Genel

2014'ten bu yana giderek kötüleşen ekonomik ve siyasi durumla karşı karşıya kalan Venezüelalılar, ülkelerini sürüler halinde terk ediyor.

Tüm Eşyalarıyla Venezuelalı Mülteciler

Aslında, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) son 5 yıl içinde mülteci statüsü almak isteyen Venezüelalıların sayısında %8000'lik bir artış olduğunu tahmin ediyor ve bu da şu anda yurtdışında yaşayan 4 milyon insanı işaret ediyor.

Bu bağlamda fotoğrafçı Gregg Segal, bu değişikliklerden etkilenen bazı yüzleri yakalamak için kollarını sıvadı. Undaily Bread, sanatçının, dünyadaki çocukların günlük yiyecekleri ile çevrili fotoğraflarını çektiği başarılı Daily Bread serisinin devamı niteliğinde. Yalnızca bu kez, evlerinden kaçmak zorunda kalan ve çoğu 600 milin üzerinde seyahat eden kadınların ve çocukların hikayesini anlatıyor.

Günlük yemekleri ve evlerinden getirebildikleri birkaç değerli eşya eşliğinde fotoğraflarını çekiyor. Bu öğeler, ailelerin kaçtığı ekonomik zorluğun ve kendileri için tasarladıkları daha iyi bir geleceğin şahitleri.

Şu anda Kolombiya’da mülteci olarak yaşamaya çalışan çoğu Venezüelalı, iş olanakları az olduğu için benzer zorlukları yaşamaya devam ediyor. Bu sebeple BMMYK, Segal’in fotoğraf dizisini Venezüellalı mültecilere yönelik tıbbi bakımı kapsayacak para toplamak için kullandı.

gregg segal undaily bread serisi 1

gregg segal undaily bread serisi 2

gregg segal undaily bread serisi 3

gregg segal undaily bread serisi 4

gregg segal undaily bread serisi 5