Türk İsminden Dolayı Premier Lige Alınmayan Takım

05.05.2023 / Spor / Tarih

1877 yılında İngiltere’nin Hampshire bölgesinde, orman içindeki Fordingbridge kasabasında “Turks” isimli bir futbol takımı kurulur.

Türk İsminden Dolayı Premier Lige Alınmayan Takım

Adını kasabanın tam ortasından geçen nehir üzerine 811 yıl önce kurulmuş olan tarihi köprüden alır. O yıllarda henüz, bugün dünya üzerinde milyonları savuran "Futbol"un adı bile yoktur. Kasaba içinde oluşan iki grup ortaya atılan meşin yuvarlağı tekmeleyerek oyun oynamaktadır. Oynadıkları oyuna da İngilizce'de "ayaktopu" anlamına gelen "Football" denmektedir.

Dünya tarihinde kurulan 6. Futbol kulübü olma özelliğine sahip olan Fordingbridge, daha düzenli bir kulüp olma yolunda ilerlemeye başladığı dönemlerde dilden dile dolaşan bir zafer de konuşulur. Gazi Osman Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu Plevne'de tarihe not düşen 'Plevne Savunması' ile tüm dünyanın konuştuğu konu olmuştur.

İngiltere’de futbolun yeni yeni yayıldığı dönemlerde bir turnuva düzenlenir. O turnuva da Fordingbridge takımı o kadar güzel savunma yapar ki sadece 3 gol yiyerek turnuvayı tamamlar. Turnuva boyunca da taraftarlar “Türkler gibi savunma yapıyorlar” ya da “haydi Türkler” şeklinde tezahüratlar yükselmeye başlar.

Bu tezahüratların karşısında kulüp yetkilileri de kendi isimlerini şekillendirmiş olur. Kulübün artık adı Fordingbridge Turks olarak bilinir.

Artık turnuvalara katılırken yeni isimlerini kullanırlar. Hatta 1881 yılında düzenlenen dünyanın ilk kupası olarak da bilinen Basingstoke Kupası’nı kazanarak isimlerini ülke çapında duyururlar.

Ve o an gelir. Çanakkale Savaşı’nda İngiliz ordusu ile Türk ordusu karşı karşıya gelir. İngiliz kamuoyunda artık Türkler düşman olarak bilinmektedir. Fordingbridge Turks kulübü de adını değiştirmelidir. Fakat yapılan tüm baskılara rağmen kulüp yönetimi isimlerini değiştirmez.

Hükümet Fordingbridge Turks takımının antrenman yaptığı çayıra el koyuyor. Buna rağmen yönetim kasaba halkının da desteği ile adlarını değiştirmemekte ısrarcı kalıyor. Ardından hükümet transfer yasağı da koyunca kulüp bir anda ekonomik krizlerle boğuşuyor ve ilerleyişi durduruluyor.

Fordingbridge Turks takımı günümüzde hâlâ bir kasaba futbol takımı olarak varlığına devam etmektedir.