Türksat 5A Uzaydaki Yerini Aldı

08.01.2021 / Bilim / Teknoloji / Genel

Türksat 5A, millî imkânlarla Türkiye'de birleştirilen ve 8 Ocak 2021 Cuma günü 05.15'te uzaya gönderilen haberleşme uydusudur.

Türksat 5A Uzaydaki Yerini Aldı

Eylül 2011 de yapılan antlaşmaya binaen, Türksat and Turkish Aerospace Industries (TAI) tarafından Türkiye'de geliştirilmiş bir uydudur. TAI'nin Ankara yerleşkesindeki Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) biriminde, en az %20 yerli ve milli kaynaklarla Airbus firması ile iş birliği sonucunda geliştirilmiş ilk yerli teknolojilerin de kullanıldığı iletişim uydusudur.

türksat 5a uzaydaki yerini aldı

Bir sonraki uydu olan Türksat 5B'de daha yüksek oranlarda yerel kaynaklar kullanılacak. Projenin ileriki amaçlarından birisi de Türksat 6A ve Türksat 6B uydularının tamamen yerli kaynaklarla geliştirilmesi.

Uydu tamamen 12 kilowatt elektrik güç birimi çalışacak Eurostar-3000EOR sistemi üstüne kurulmuş ve 3,5 ton ağırlığa sahiptir. Yörünge yerleşimi olarak 31° Doğu yörüngesi hedeflenmiştir.

Türkiye'nin 5'inci nesil uydusu Türksat 5A, 8 Ocak 2021 Cuma günü fırlatılmış ve roket tercihi olarak SpaceX firmasına ait Falcon 9 roketi tercih edilmiştir. Türkiye saatiyle 04.28'de yapılacağı planlanan uydunun fırlatılışı, hava şartları nedeniyle yaklaşık 1 saat ertelenerek 05.15'de gerçekleşti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen ve beraberindeki bürokratlar, uydunun fırlatılışını Cape Canaveral Üssü'ndeki fırlatma merkezinde düzenlenen törende izledi.

türksat 5a fırlatılma anı

Uydunun yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl güvence altına alması bekleniyor. Türksat 5A; Türkiye, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz'i kapsayan bir coğrafyada 1728 megahertz kapasiteyle TV yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacak.