Türlerinin Geleceğine Umut Olan Yavrular

28.04.2022 / Çevre / Genel

Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri'ne özgü olan kızılkurtların neslinin tükenmemesi için 1967'den beri yoğun mücadele veriliyor.

Türlerinin Geleceğine Umut Olan Yavrular

1970'lerden beri faaliyetlerini sürdüren U.S. Fish and Wildlife Service (ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi), popülasyon sürecini hızlandırmak ve takibe alabilmek adına esir yetiştirme programı yürütüyor ve şu anda Kuzey Carolina'da bulunan vahşi popülasyonu kontrol altında tutuyor.

Ancak son dört yıldır bu kızılkurtların hiç yavrusu olmuyordu. Ta ki bu sene Red World Recovery Programı tarafından paylaşılan neşeli bir Facebook gönderisi, altı vahşi kızılkurt yavrusunun doğumunu duyurana kadar.

red wolf pups

Nisan ayında doğan dört dişi ve iki erkek, 2012 yılından 2021’e kadar nüfusu 120’den 20’lere kadar düşen bu vahşi popülasyona yeni bir umut veriyor. Genel sağlık durumları değerlendirilen yavruların yaşamı çok kıymetli olduğu için, kontrol edilebilmeleri için üzerlerine mikroçip de takıldı.

Tarihsel olarak kızılkurtlar, Amerika Birleşik Devletleri'nin büyük bir bölümünü doldurmuş, güney New York'a ulaşmış ve Meksika Körfezi'ne kadar uzanmıştı. Ne yazık ki, habitat tahribatı, katı yırtıcı kontrol alışkanlıkları ve çakallarla çiftleşme nedeniyle 1900'lerin ortalarında neredeyse yok oldular. Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasası'nın geçtiği 1973'te vahşi doğada yalnızca 17 kızılkurt vardı. Bu kurtların on dördü gözetim için esaret altına alındı ve esir yetiştirme programını başlatmak için kullanıldı. 1980 yılına gelindiğinde, kızılkurdun vahşi doğada neslinin tükendiği resmen ilan edildi.

Bununla birlikte program başarılı oldu ve 1987'de, Kuzey Carolina'nın Timsah Nehri Ulusal Yaban Hayatı Sığınağı içindeki bir alan, tutsak nüfusun bir kısmının vahşi doğaya geri salınması adına uygun görüldü. 2021 itibariyle 241 tutsak kızılkurt, bu sefer de yaban hayatının zorlu koşulları sebebiyle kayıplara uğradı.

Şimdi yeni bir nesil için tüm beklentiler bu yeni yavrularda. Ancak dört yıl sonra, bu yeni aile üyelerinin vahşi doğaya uyum sağlaması ile birlikte yeni doğum haberleri alabileceğiz.

Red Wolf pups U.S. Fish and Wildlife Service

red wolf recovery program