Twitter Blue Nedir?

12.04.2023 / Bilim / Teknoloji / Genel

Twitter Blue, Twitter kullanıcılarının gerçek hesap olup olmadıklarını kanıtlamaları için geliştirilmiş premium abonelik hizmetidir.

Twitter Blue Nedir?

Ücretli aylık/yıllık abonelik olan Twitter Blue, hesabınızı doğrulamanın yanı sıra gelen tüm özellikleri önce sizin deneyimlemenizi sağlamaktadır.

Ortalama dünya genelinde şuan 8 dolar aylık ya da 84 dolar yıllık ödeme ile kullanabileceğiniz bu hizmet, size birçok avantaj sunmaktadır.

Güncel fiyat listesi için tıklayın

Ödemenizi yaptığınız an hesabınıza hemen mavi tik gelmiyor. Fakat Twitter Blue özelliklerinin hepsini anında kullanmaya başlıyorsunuz. Hesabınız incelendiğinde ve mavi tik alma şartlarını yerine getirdiğiniz zaman doğrulama rozeti hesabınıza tanımlanıyor.

Twitter Blue Özellikleri

Twitter Blue özellikleri, mavi onay rozetinin yanı sıra abonelere çeşitli birçok özelleştirme imkânı sunuyor. Twitter tarafından yapılacak tüm güncelleştirmeleri önce Twitter Blue aboneleri görebilecek. Deneyimledikleri bilgileri Twitter’a iletebilecekler.

 • Tweet Düzenleme: Twitter’da en çok talep edilen özelliklerden bir tanesi olan düzenleme işlemi, yayınlanan içeriklerde sınırlı sayıda değişikliği 30 dakika içerisinde yapmanızı sağlar. Bu süre zarfında birilerini tweetinize etiketleyebilir, medyalarınızı sıralayabilir ya da içeriğinizi düzenleyebilirsiniz.
 • Daha Az Reklam: Twitter’da akış ikiye bölünmüştü. “Sana Özel” ve “Takip Edilenler” kısmında çıkan akış reklamlarında %50 oranında bir azalma sizleri bekliyor. Hesapları incelenen ve doğrulama rozeti alan hesaplar; profillerdeki reklamlar, Tweet yanıtlarındaki reklamlar, Keşfet'teki sponsorlu etkinlikler, sponsorlu gündemler ve takip edilecek sponsorlu hesaplar arasında çıkan reklamları daha az görecektir.
 • Daha Uzun Tweetler: Şuan normal kullanıcılar 280 karakter tweet atabiliyor. Twitter Blue aboneleri ise 4.000 karaktere kadar tweet atabilecekler.
 • Yer İşareti Klasörleri: Bu özellik sayesinde Twitter Blue aboneleri twitlerini klasörler halinde saklayabilecek ve istedikleri zaman daha kolay bir şekilde görebileceklerdir.
 • Özel Uygulama Simgeleri: Twitter uygulamasının telefonunuzdaki simgesini değiştirmek ister misiniz? İşte tam da bu noktada bu özellik devreye giriyor ve cihazınızdaki logoyu değiştirme imkânı sunuyor.
 • NFT Profil Resimleri: Sahip olduğunuz NFT’leri altıgen şeklinde profil fotoğrafınız olarak ayarlayabilirsiniz.
 • Temalar: Twitter uygulamanızın temasını değiştirmenize olanak tanır.
 • Özel Gezinti: Bu özellik, gezinti çubuğunuzda görüntülenenleri seçmenize olanak tanır. Böylece, en çok önem verdiğiniz içeriğe ve Twitter hedeflerine hızla erişebilirsiniz. Alt gezinti çubuğunuzda tutmak için en az 2 ve en fazla 6 öğe seçebilir veya fikrinizi değiştirirseniz varsayılana dönebilirsiniz.
 • Sohbet Odaları Sekmesi: Sohbet Odaları'nda sesli içeriğe daha kolay erişim olanağı sağlayan yeni bir arayüz test ediliyor. Yeni Sohbet Odaları Sekmesi'nde podcast'ler, temalı ses istasyonlar, kayıtlı Sohbet Odaları ve canlı Sohbet Odaları yer alacak. Bu özellik testi için uygulama içi dil ayarının İngilizce olması gerekir. Özelliği şu anda iOS ve Android cihazlardaki Twitter Blue aboneleri ve dünya genelinde belirli sayıda kullanıcı kullanabilir.
 • Popüler Makaleler: Oluşturduğunuz ağınızda en çok paylaşılan makalelere bir kısayol eklenir. Bu özellik, takip ettiğiniz kişilerin ve onların takip ettiği kişilerin gönderdiği makalelerden en çok paylaşılanları otomatik olarak listeler. Böylece, okumak istediğiniz türdeki içerikleri kolayca bulabilirsiniz.
 • Okuyucu: Okuyucu, uzun Tweet dizilerini daha güzel okuma deneyimine dönüştürür. Araya bir şey girmeden Tweet dizilerinizin keyfini çıkarmanıza olanak tanımak için Okuyucu'yu tasarladık. Tweet dizisinin üst kısmındaki okuyucu simgesine dokunduğunuzda Okuyucu özelliğini açın veya bunu metin boyutunuzu değiştirmek için kullanın.
 • Tweeti Geri Al: Tweet Geri Alma özelliği sayesinde bir Tweeti gönderdikten sonra Twitter'da henüz başkaları tarafından görülmeden geri çekme seçeneğine sahip olursunuz. Bu özellik bir düzenleme* butonu değildir. Herkesin görebileceği şekliyle göndermeden önce Tweetinizi önizleme ve gözden geçirme fırsatı sunar. Geri Alma süresi dolduğunda Tweet, takipçileriniz tarafından görülebilir ve normalde Twitter'da yaptığınız gibi Tweeti olduğu şekliyle bırakabilir veya silebilirsiniz.
 • Sohbetlerde ve Aramada Öncelikli Sıralamalar: Etkileşim kurduğunuz Tweetlerin sıralamasında küçük bir yükseliş olur. Ayrıca, yanıtlarınıza üst sıralara yakın olmalarını sağlayacak bir yükseliş de sağlanır. Twitter Blue aboneleri, diğer kullanıcıların bildirimler sekmesindeki Onaylı sekmesinde görünür. Burada, Blue abonelerinin yanıtları, bahsetmeleri ve etkileşimleri vurgulanır.
 • Daha Uzun Videolar Yükleme: Takipçilerinizle daha fazla içerik paylaşabilirsiniz. Twitter Blue aboneleri, dosya boyutu en fazla 2 GB olmak üzere yaklaşık 60 dakikalık (1080p) videolar yükleyebilir (yalnızca web). Buradan daha fazla bilgi alın.
 • SMS ile İki Faktörlü Kimlik Doğrulama: Twitter Blue abonesi olarak, SMS üzerinden iki faktörlü kimlik doğrulamaya erişim sayesinde hesabınıza başka bir koruma katmanı ekleyebilirsiniz. Twitter Blue için kısa mesajla iki faktörlü kimlik doğrulamanın kullanılabilirliğinin ülkeye ve operatöre göre değişebileceğini lütfen unutmayın.

Yukarıdaki özellikler şuan mevcut olanlar olup zaman zaman yeni özellikler eklenebileceği gibi yukarıdakilerde de değişiklik ya da iptal edilme durumları olabilir.

Twitter Blue Kullanılabilirlik

Twitter Blue kullanmak isteyen hesaplar açıldıktan sonraki 30 gün içinde başvuru yapamazlar. 30 günü geçiren hesaplar başvuru yapabilirler.

Ayrıca tüm özellikler her platformda yer almayabilir. Bununla birlikte iOS, Android ve web sürümlerinde Twitter Blue için başvuru yapabilirsiniz.

Twitter, Hizmet Şartlarımızı ihlal etmeniz veya hesabınızın askıya alınması dâhil olmak üzere, herhangi bir zamanda kendi takdirine bağlı olarak size para iadesi yapmadan ve mavi onay işaretinizin kaldırılacağını bildirmeden mavi onay işaretinizi kaldırma hakkını saklı tutar.

Twitter Blue Şartları

Twitter kaliteden ödün vermek istemiyor. Bu sebeple en az 30 gün aktif olarak kalmış hesapların başvurularını değerlendiriyor. Başvuru yapan tüm abonelerin telefon numaralarını onaylamaları gerekiyor.

Mavi onay rozetini aldıktan sonra kullanıcı adınızın, ya da görünen adınızın değişmesi durumunda rozet kaybolur. Tekrar değerlendirmeye tabi olursunuz. Değerlendirme sonucunda duruma göre mavi tik geri verilebilir.