Twitter Takip Etme Sınırı

29.1.2020 / Bilim / Teknoloji / Genel

Twitter’da hesapları takip etmek, ilgilendiğiniz konular veya kişilerle ilgili neler olup bittiğini öğrenmenin kolay bir yoludur.

Twitter Takip Etme Sınırı

Twitter, takip isteklerine önem veriyor. Kişilerin ve sistemin güvenliği açısından da günlük takip edebileceğiniz kişi sayısını sınırlıyor. Yapılan bu limitleme işlemi yeni hesapları takip etme sıklığınıza ve kaç takipçiniz olduğuna göre değişebiliyor.

Twitter’da takip ilişkileri karşılıklı olmayabiliyor. Yani sizin takip ettiğiniz her hesap sizi geri takip etmeyebilir. Bu yapı gereğince orijinal deneyimleri teşvik etmek üzere Twitter tarafından takip davranışlarına birkaç kural daha eklenmiştir.

twitter takip limitleri

Teknik Takip Limitleri Nelerdir?

Twitter’da toplam takip edebileceğiniz bir üst sınır yoktur. Milyonlarca hesabı takip edebilirsiniz. Ancak, takip etme hızınızda sınırlama vardır.

  • Her Twitter kullanıcısı bir gün içerisinde en fazla 400 hesabı takip edebilir.
  • Onaylanmış bir hesabınız var ise bu sayı 1000 ile sınırlandırılmıştır.

Günlük limitlere ek olarak takip işleminize başladığınız zaman geçerli olan bazı ek kurallar da mevcuttur.

  • Her Twitter kullanıcısı en fazla 5000 hesabı takip edebilir. Takip ettiğiniz hesap sayısı 5000 olduğu zaman daha fazla kişiyi takip edebilmeniz için hesabınızın takipçi sayısının da artması gerekiyor.
  • Bu sayı her hesap için farklıdır. Takipçi ve takip edilen hesap sayısının benzersiz oranına göre otomatik olarak hesaplanır.

twitter follow

Takip Davranışları İçin Diğer Kurallar

Twitter Kuralları taciz amaçlı hesap takibini yasaklar ve bu kuralların ihlal edilmesi hesabınızın askıya alınmasıyla sonuçlanabilir.

  • Takip Dalgalanması: Birinin, kendi takipçi sayısını şişirmek üzere çok fazla sayıda hesabı takip etmesi ve ardından takibi bırakması
  • Gelişigüzel Takip: Kısa bir zaman dilimi içinde, özellikle otomatik yöntemler kullanarak çok sayıda alakasız hesabı takip etmek ve/veya takibi bırakmak; özellikle otomasyon kullanarak başka bir hesabın takipçilerini çoğaltmak ve takipçi eklediğini iddia eden üçüncü taraf hizmetleri veya uygulamaları kullanmak veya tanıtmak.

twitter takip etme limiti

Takip Limitine Ulaşmak

Yukarıda belirtilen limitlere ulaştığınız zaman “Şuan da daha fazla kişiyi takip edemezsiniz” uyarısını alırsınız. Bu uyarıyı almanızın sebeplerini şöyle sıralayabiliriz.

  • Günlük takip limitine ulaşmış olabilirsiniz. Bir gün geçtikten sonra daha fazla hesap takip edebilirsiniz.
  • Çok fazla hesabı çok hızlı bir şekilde takip etmiş olabilirsiniz. Bir saat geçtikten sonra yeniden deneyebilirsiniz.
  • Takip oranı limitine ulaşmış olabilirsiniz. Hesabınız daha fazla takipçi kazandığında yeniden deneyebilir veya takip ettiğiniz hesapları takibi bırakıp yenilerini takip edebilirsiniz.
  • Hesabınız kilitli veya sınırlandırılmış olabilir. Agresif takip davranışı da dâhil olmak üzere, bir hesap ele geçirilmiş gibi görünüyorsa ya da Twitter Kuralları'nı veya Hizmet Şartları'nı ihlal ediyorsa, o hesabı kilitlenebilir.