Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk İnceleme

18.07.2022 / Kültür / Sanat / Genel

Güney Koreli profesör ve yazar Seon-Mi Hwang’ın yazdığı bu modern klasik, Filiz ismindeki bir kümes tavuğunun hikayesini anlatıyor bize.

Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk İnceleme

İçinde tıkılı kaldığı kafesten oldukça yorulan ve bir kez olsun kuluçkaya yatıp annelik duygusunu yaşayamadığı için hayıflanan Filiz’in gittikçe ümitleri tükenmektedir. Her sabah kümesinden özgürce dolaşan hayvanları izler ve bir gün dışarıda onlarla vakit geçirip kendi civcivlerine annelik edebileceği günlerin hayalini kurar. Fakat bu kapalı alanda kaldıkça bir daha asla yumurtlamamaya ant içmiştir!

Özgürlüğü, bireyselliği ve anneliği temel alarak çiftliğin geleneklere sarılı dünyasına başkaldıran, yürekli ve ilham sahibi bir dişi kahramanın hikâyesini anlatan Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, aynı zamanda evrensel yankının romanıdır ve dünya çapında milyonlarca okura ulaşmıştır. Tavuk, ördek, horoz, köpek, gelincik gibi hayvan karakterleriyle, Martı Jonathan Livingston, Hayvan Çiftliği ve Charlotte'nin Ağı gibi klasikleri akla getirir.

Fakat, Sun-mi Hwang'ın günümüz için kaleme aldığı bu fabl her ne kadar akıcı ve sade bir anlatıma sahip olup ders çıkarılabilecek bir temaya sahip olsa da, bana kalırsa birçok yetişkinin okuması gereken türde bir kitap değil. Kesinlikle okunmamalı demiyorum ama belli bir seviyede okuyucular için fazlasıyla basit bulunabileceğini söylüyorum. Sanırım 7-15 yaş arası için ideal olabilir.